افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

تشدید نا امنی ها در کشور زنگ خطری برای همه

  

اوضاع امنیت روز بروز خراب تر می شود و این روزها در کابل پایتخت نیز امنیت جانی شهروندان با خطرات جدی مواجه است. طی روزهای اخیر قتل های مشکوک در کابل صورت گرفت، علاوه بر سر بریدن یک شهروند خارجی در کابل توسط افراد ناشناس دو روز قبل یک شهروند دیگر نیز در کابل توسط افراد مسلح تیر باران شد. در بیرون از کابل و ولایات کشور نیز وضع امنیتی رو به خرابی است و حملات مکرر طالبان نشان از اقتدار روز افزون آنان و در نتیجه یاس مردم و امیدواری های بیشتر دشمنان مردم است. روز گذشته مقام های محلی ولایت نورستان تایید کردند که طالبان مسلح پس از چند روز درگیری با نیروهای امنیتی، این نیروها را شکست دادند و در حال حاضر مرکز و بخش های ولسوالی دو آب در تصرف طالبان درآمده است.  در همین حال روز گذشته مقام های محلی در ولایت لوگر در جنوب کابل اعلام کردند گروهی از طالبان مسلح به این ولایت حمله کرده اند. طالبان مسلح که تعدادشان به صدها تن می رسید نا وقت شب گذشته به مرکز ولسوالی چرخ ولایت لوگر حمله کردند. گفته می شود طالبان مسلح در جریان این حمله از جنگ افزار سبک و سنگین استفاده می کردند و هدف آنان به دست گرفتن کنترل ولسوالی چرخ بود.

به هر روی گزارش های روزانه از گوشه و کنار افغانستان بویژه کابل پایتخت و مناطق اطراف آن نشان از تشدید نا امنی ها و بحرانی تر شدن اوضاع امنیتی کشور دارد که این وضعیت بی هیچ تردیدی زنگ خطری برای همگان است بویژه برای کسانی که کشمکش های طولانی آنان باعث تاخیر های مکرر در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل دولت آینده  شده است. دو تیم رقیب به شمول کمسیون انتخابات و حکومت اکنون وضعیتی را رقم زده اند که تمامی شهروندان کشور از آن متضرر می شوند. زمانی که شیرازه امنیت و ثبات یک کشور از هم بپاشد دیگر هیچ امیدی برای مردم باقی نمی ماند و این روزها هر چه زمان می گذرد نا امنی ها گسترش بیشتر می یابد و شهروندان بیش از پیش متضرر می شوند. این در حالیست که مردم انتظار داشتند با بررسی مجدد آرا به سرعت کشمکش ها و جنجالهای انتخاباتی پایان یابد و با تشکیل دولت جدید شاهد بهبود اوضاع نابسامان اقتصادی، سیاسی و امنیتی در کشور باشیم. اما سوگمندانه عملکرد دولت مردان افغانستان و دو تیم رقیب به گونه ی بوده است که مردم را دچار یاس شدید کرده است.

اوضاع امنیتی کابل پایتخت نیز این روزها مایه نگرانی جدی شهروندان است. این روزها قتل های مشکوک در کابل دیده می شود که همگان را نگران کرده است. روز گذشته جنرال ظاهر، قوماندان امنیه کابل در گفت و گو با رسانه ها گفت یک شهروند خارجی توسط مرد ناشناس چاقو به دست حوالی ساعت ده صبح در مربوطات سرک میدان هوایی در حوزه دهم امنیتی پولیس شهر کابل سر بریده شده است. این رویداد در حالی دیروز به وقوع پیوست که چندی پیش نیز مردان مسلح ناشناس در کابل رییس یک شرکت خصوصی را با ضرب گلوله کشتند. شاهدان عینی گفتند که مردان مسلح ناشناس سوار موتر حامل رییس یک شرکت خصوص در کابل را متوقف کرده و با گلوله به قتل رساندند.

این نوع ریدادها در کابل نشان میدهد که نا امنی ها در این شهر از چندی به این سو افزایش قابل توجهی یافته که نگرانی شهروندان کشور را نیز در پی داشته است.

با تاخیر های پی هم و وطولانی شدن روند انتخابات مهم و سرنوشت ساز ریاست جمهوری، حملات مخالفان مسلح نیز افزایش یافته است. دقیقا به همین دلیل این روزها شاهد تشدید انفجارها و حملات خونین تروریستی در گوشه و کنار کشور ایم. افزايش عمليات نظامى و حملات انتحارى مخالفان مسلح نشان دهنده آن است که تروريستان می توانند در صورتی عدم موفقیت دو تیم رقیب در حل جنجالهای و اختلافات انتخاباتی افغانستان را با وضعیت دشواری مواجه سازند. به هر اندازه که جنجالهای و کشمکش های بی حاصل دو تیم رقیب ادامه یابد به همان اندازه جرات تروريستان بيشتر شده و تلفات نيروهاى بين المللى و افغانی بالا مى رود. در چنین وضعیتی بي هيچ ترديدي  بسیار از مناطق کشور می تواند به دست هراس افکنان سقوط نموده و يک بار دیگر افغانستان به پناهگاه امن تروريزم و دژ مستحکم آنها مبدل خواهد شد.

باید گفت طولانی تر شدن روند بررسی آرا در حالیکه همه روزه حملات مخالفان در نقاط مختلف ادامه دارد، فقط به تشديد بحران در اين كشور كمك خواهد كرد. بحراني كه اگر بزودی مهار نگردد چالش جدي براي همگان بوجود خواهد آورد. این درحالیست که ناتو تهدید به قطع حمایت از افغانستان کرده است که چنین چیزی مي تواند بسيار  از قدرت هاي خورد و ريز ديگر در منطقه را وسوسه نمايد و اين كشورها به كمك مخالفان مسلح افغانستان بشتابند تا به خيال خود در فرداي بدون ناتو ماهي مقصود را در اين كشور صيد نمايند. كه اگر چنين چيزي در افغانستان اتفاق بيافتد هم مردم افغانستان قرباني تنش ها و كشمكش هاي قدرت هاي منطقه ي خواهد شد و هم تمامي دست آورد ها ي چندين ساله افغانستان كه به كمك جامعه جهاني بدست آمده بود برباد خواهد رفت.

دو تیم رقیب، مسئولین کمسیون ها و حکومت باید درک کنند که تروریزم و افراطی گری همچنان تهدید جدی علیه امنیت  و ثبات نیم بند و شکننده افغانستان است. بنا براین در چنین وضعیتی دولت مردان افغانستان بادرک شرائط دشوار و حساس افغانستان بگونه ای عمل کنند که در نتیجه آن تهدیدهای تروریستی از این کشور باید کاملا ریشه کن شود. بسيار روشن است كه طالبان در شرائط كنوني به شدت در تلاش اند تا کشور را بیش از پیش نا امن سازند. بنا بر اين در چنين وضعيتي تداوم جنجالهای انتخاباتی به فرصت سوزي هاي بيشتر منتج خواهد شد زيرا طالبان مي تواند از اين فرصت ها براي تقويت خود شان بهره برده و حملات بيشتر را عليه دولت سازمان دهي نمايد. از اين رو بايسته است بيشتر ازاين فرصت ها را از دست ندهیم و به مردم  افغانستان وفراهم آوردن شرائط بهتر زندگي براي آنان همت كنیم.

در پایان باید گفت جامعه جهانی بویژه نماینده سازمان ملل متحد نیز باید در این زمینه جدی تر عمل کنند و اجازه ندهند اوضاع افغانستان به سمتی پیش برود که یک بار دیگر امنیت جهانی از این کشور تهدید شود. همه می دانند که دليل اولیه و اصلی حضور نیروهای خارجی در افغانستان تامين امنيت شهروندان كشور هاي خود شان است بايد گفت كه اكنون نيز اين دليل به قوت خود باقي است. امنيت شهروندان اين كشور ها اگر براي اين مقامات اين كشور ها اهميت دارد كه دارد بايد چاره اساسي براي برون رفت از بحران كنوني انتخابات افغانستان سنجيده شود. اما بیش از آنکه چنین توقع و انتظاری از مقامات خارجی در کابل مطرح باشد از رهبران دو تیم و مسئولین حکومتی و کمسیون های انتخابات انتظار می رود که هر چه زود تر به نزاع ها و کشمکش های بی حاصل پایان دهند و بیش از این امنیت افغانستان را با خطر مواجه نسازند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار