افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

تسلیحاتی که عمداً به دست شبه نظامیان می رسد

گم شدن سلاح های آمریکایی در افغانستان در واقع همان ماجرای حمله نکردن هوایپماهای ایتلاف ضدداعش به مراکز استقرار این گروه در عراق و سوریه است.

 

برای چندمین بار در یک سال اخیر آمریکایی ها مدعی شدند چند صد میلیون دالر سلاح این کشور در افغانستان مفقود شده است که واقعیت چیز دیگری است.

 

پایگاه «واشنگتن فری بیکن» در گزارشی از دستیابی به یک گزارش داخلی و محرمانه بازرسی کل پنتاگون خبر داده که در آن ذکر شده است: حدود ۴۲۰ میلیون دالر سلاح و تجهیزات حساس از پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان مفقود شده است.

 

پایگاه آمریکایی با بیان اینکه گزارش مذکور مربوط به اواخر ماه اکتبر بوده است، به بخش دیگری از آن اشاره می‌کند که در آن آمده است: به دلیل مدیریت بد امکان بازگرداندن این سلاح‌ها و تجهیزات بعید است.

 

برای رسیدن به این سوال که این تسلیحات به کجا رفته، نگاهی می اندازیم به عین همین اتفاقات در عراق و سوریه، در جنگ ایتلاف جهانی علیه داعش.

 

در سایه درگیری‌های مستمری که منطقه مرزی عین العرب بین مبارزان کرد و گروهک تروریستی داعش ایجاد شده، تروریست‌ها تاکنون موفق به تسلط بر این شهر نشده‌اند، اما عناصر آن‌ها با وجود حملات هوایی آمریکا و هم‌پیمانان آن به صورت قابل ملاحظه‌ای در مناطق جدیدی از عراق پیشروی کردند.

 

آن‌ها همچنین هیچ یک از مواضع خود در سوریه را از دست ندادند، این تا جایی بود که افسران سابق ارتش آمریکا اذعان کردند که پیشروی داعش در عراق از زمان آغاز حملات ایتلاف ضد داعش تشدید شده است. یکی از این افسران تاکید کرد که درگیری‌های کنونی در عین العرب تنها یک عملیات گمراه‌ کننده برای حوادث خطرناکی است که مقدمات آن در منطقه‌ای دیگر فراهم می‌شود.

 

این در حالی است که سرنخ‌های این سناریوی پنهان در پشت پرده جنگ بر ضد داعش که با هدف محاصره سوریه با دو نوار امنیتی شامل ترکیه در شمال و رژیم اسراییل در جنوب، کم کم آشکار می‌شود. اطلاعات مطبوعاتی از هماهنگی در سطح بالا بین اسراییل و به ویژه شخص موشه یعلون وزیر جنگ این رژیم با داعش و سرویس‌های جاسوسی ترکیه حکایت دارد.

 

این هماهنگی به دنبال تامین امنیت مرزهای خلافت موهوم دولت اسلامی است و بر ضرورت جداکردن شهر عین العرب از سوریه تاکید دارد، چرا که ترکیه می‌خواهد آن را به منطقه‌ای بی‌طرف در شمال سوریه تبدیل کند منطقه مقابل کمربندی امنیتی اسراییل در جنوب سوریه است.

 

همچنین اطلاعات موجود نشان می‌دهد که افسران و سرویس‌های جاسوسی ترکیه و اسراییل اخیراً آموزش یگان‌های تندرو مسلح را با ماموریت‌های ویژه آغاز کرده‌اند، از سوی دیگر ترکیه نیز خود را برای دخالت نظامی در شمال سوریه مهیا می‌کند.

 

اطلاعات امنیتی که اخیراً فاش شده اهداف پشت پرده ایتلاف جنگ بر ضد داعش را فاش کرده و نشان می‌دهد که هماهنگی بین سرویس‌های جاسوسی آمریکا و سران گروه‌های افراطی حتی یک ساعت نیز متوقف نشده است.

 

کارشناسان نظامی آمریکا در جریان جزییات مسایل میدانی قرار دارند و حملات هوایی آمریکا و هم پیمانانش به داعش را نیز پیگیری می‌کنند. نکته مهم اینکه عناصر داعش تاکنون سعی نکرده اند نسبت به حملات جنگنده‌های مهاجم از نیروهای ایتلاف واکنش نشان دهند، این در حالی است که آن‌ها موشک‌های ضد هوایی به‌ ویژه از نوع ایگلا و استرلا را در اختیار دارند و موشک‌های دیگری را نیز از پایگاه‌های ارتش عراق سرقت کرده و از آن‌ها برای ساقط کردن هواپیماهای عراقی و سوری استفاده می‌کنند.

 

علاوه‌ بر اینها موضوع کمک‌های نظامی که واشنگتن مدعی شده از طریق هوایی برای مبارزان کُرد در عین العرب فرستاده و بخش بزرگی از آن به اشتباه به دست عناصر داعش رسیده، نیز سندی در این راستاست. این تجهیزات باعث شد که تروریست‌ها بتوانند بعدها از چندین محور به شهر حمله کنند و از تجهیزات آمریکایی برای این حمله استفاده کنند. همچنین نمی‌توان هدف قرار گرفتن شهروندان و نیروهای مردمی عراق که با داعش مبارزه می‌کنند را در حملات جنگنده‌های ایتلاف کلاس نادیده ‌گرفت.

 

کار به جایی رسیده که منابع امنیتی عراقی و شاهدان عینی اعلام می‌کنند که گروه‌های زیادی از مزدوران اخیراً تحت پوشش هواپیماهای ایتلاف و ماهواره‌های آمریکایی برای کمک به عناصر داعش به شهر موصل وارد می شوند. این در حالی است که آن ها در هفته های اخیر ضربات سختی را دریافت کردند که به کشته شدن صدها نفر از آن‌ها و فرار سران میدانی این گروهک از میدان جنگ منجر شده است.

 

بنا بر اعلام منابع مطبوعاتی در حوزه‌های امنیتی نفوذهای خطرناکی به دست نیروهای امنیتی و اطلاعاتی سوریه و عراق در صفوف داعش شکل گرفته که به صورت متمرکز از سوی کارشناسان نظامی و اطلاعاتی روس و ایرانی حمایت می‌شود. همین اقدامات باعث ادامه عملیات مبارزان کُرد در معرکه عین العرب شده و باعث پایداری شهر تاکنون در مقابل تروریست‌های داعش گردیده است.

 

در همین راستا پایگاه خبری دیلی بیست به نقل از ایلی لیک خبرنگار ارشد خود در مسایل داخلی به ادامه حمایت‌های لجستیک و تسلیحاتی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از تروریست‌های داعش در سوریه اشاره کرده و نوشت این حمایت‌ها با همکاری سرویس‌های جاسوسی ترکیه دنبال می‌شود. این در حالی است که جنگنده های آمریکا هم‌زمان حملات هالیوودی را بر ضد مواضعی از شهرهای الرقه و حسکه و دیگر شهرهای شمالی که پیش‌تر آن‌ها را از عناصر داعش خالی کرده، انجام می‌دهد.

 

خلاصه کلام اینکه گم شدن سلاح های آمریکایی در افغانستان در واقع همان ماجرای حمله نکردن هوایپماهای ایتلاف ضدداعش به مراکز استقرار این گروه در عراق و سوریه است. سلاح ها در افغانستان عمدا به دست طالبان می رسد و با حمایت های آمریکا، داعش روز به روز بیشتر رشد می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار