افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 2 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

ترکیه بهترین روابط دوستانه را با دولت افغانستان داشته است!

 

نود و یکمین سالگرد امضای سند همکاری دیپلوماتیک و روابط دوستانه میان دولت افغانستان و ترکیه روز پنجشنبه در وزارت امور خارجه افغانستان تجلیل شد.
در این مراسم تعداد از سفرای کشورهای خارجی در کابل، نمایندگان مجلس، نمایندگان وزارت خانه ها و کارمندان ارشد وزارت امور خارجه کشور اشتراک کرده بودند.
جاوید لودین معین سیاسی وزارت امور خارجه کشور، گفت: 91 سال قبل کشور ترکیه یگانه کشوری بود که افغانستان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت و سند همکاری و روابط دیپلوماتیک را با این کشور امضا کرد.
به گفته لودین، یگانه کشوری که بهترین روابط دوستی را در این مدت با افغانستان داشته، کشور ترکیه بوده و این کشور در تمام موارد افغانستان را یاری کرده است.
معین سیاسی وزارت امور خارجه تاکید کرد: به دنبال تحولات سیاسی و نظامی که در افغانستان به وجود آمد و بخصوص از ده سال گذشته به این سو ما شاهد کمک های فراوان کشور ترکیه در افغانستان بوده ایم.
آقای لودین افزود: کمتر کشورهایی را داریم که همانند کشور ترکیه با دولت افغانستان همنوا باشد و این کشور را در تمام عرصه ها بدون کدام کمی و کاستی ها یاری کرده باشد و در ده سال گذشته روابط میان افغانستان و ترکیه در تمام بخش ها افزایش یافته است.
به گفته وی، کشور ترکیه در ولایات مختلف افغانستان مکاتب و مراکز آموزشی برای جوانان و نو جوانان افغان ایجاد کرده و هم اکنون در حدود 6 هزار دانش آموز تحت آموزش استادان ترکی در این مراکز فرهنگی قرار دارند.
بستات اوزتزک سفیر کشور ترکیه در کابل نیز ضمن سخنرانی کوتاهی، نود و یکمین سالگرد روابط دوستی میان افغانستان و ترکیه را به ملت های دو کشور تبریک گفته خاطرنشان ساخت: روابط دوستی میان دو کشور افغانستان و ترکیه انعکاس و بازتاب دهنده روابط نیک این کشور در چند قرن گذشته می باشد.
سفیر ترکیه در کابل افزود: کشورش در طول تاریخ با ملت با شهامت افغانستان روابط دوستانه داشته چرا که این دو کشور دارای مشترکات دیرینه دیپلوماتیک می باشند.
وی افزود: معاهده دوستی میان ترکیه و افغانستان در زمانی به امضا رسیده بود که هنوز کشور ترکیه به درستی تاسیس نشده بود، مولانا جلال الدین بلخی مرد بزرگ در بلخ افغانستان متولد شده و در شهر قونیه ترکیه چشم از جهان پوشیده است.
سفیر ترکیه تاکید کرد: مولانا جلال الدین بلخی پل بزرگ ارتباطی میان افغانستان و ترکیه بوده بنابراین کشور ترکیه این مرد بزرگ را مولانای رومی اسم گذاری کرده است.
آقای اوزتزک گفت، کشورش با تمام روابط نیک و حسنه ای که با ملت افغانستان داشته بعد از سال 2014 هم در کنار مردم افغانستان ایستادگی خواهد کرد و مردم ترکیه در افغانستان خود را به عنوان یک شهروند بیگانه احساس نمی کند، بلکه به عنوان یک دوست در تمام عرصه ها این کشور را یاری خواهد کرد.

 

 

 

 

 

avapress

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار