افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

ترویج فرهنگ بیمه را در نهاد های دولتی

در چند سال گذشته فرهنگ بیمه در افغانستان تنها در نهاد های خصوصی محدود شده است و شاید هم اندک نهاد های دولتی باشد که کارمندانش شمال این سیستم شده باشند، اما اکنون حکومت می خواهد تا این فرهنگ را در تمامی نهاد های دولتی مروج سازد.

 

مسوولان شرکت بیمه وزارت مالیه به همین منظور دیروز نشستی برگزار کردند و در این نشست از چگونگی سودمند بودن بیمه برای کارمندان وزارت معارف گفتند.

 

محمد عارف حمید رئیس شرکت بیمه این وزارت عملی شدن این سیستم به زنده گی کارمندان دولت را مهم می داند:

“موضوع بیمه یک موضوع مهم در سکتور خصوصی افغانستان می باشد و ما تلاش می ورزیم تا روی این موضوع بیشتر کار کنیم و انشاالله در سال های آینده بتواینم پاسخگوی تمامی خدمات بیموی باشیم.”

 

حمید می گوید که در حال حاضر تنها شرکت های خصوصی همچون شرکت های تجارتی، کار خانه ها و موسسات مکلف هستند تا این روند را عملی سازند، اما دیگر افراد می توانند به گونه داوطلبانه شامل بیمه شوند.

 

بر اساس گفته های مسوولان شرکت بیمه وزارت مالیه، هم اکنون موسسات تجارتی با پرداخت دو تا پنج درصد تکس، شمولیت در بیمه افغانستان را دارند.

 

از سوی دیگر گفته می شود که در حال حاضر در افغانستان شرکت های تجارتی، مراکز صحی و غیره نهاد ها شامل بیمه به گونه بسیار ابتدایی اند.

 

در این میان سید حمید الله معین وزارت معارف می گوید که هم اکنون تمامی مراکز آموزشی خصوصی و مکتب ها عضویت بیمه افغانستان را دارند و این وزارت تلاش می ورزد تا دیگر نهاد های آموزشی را نیز شامل این سیستم سازد:

 

“ما تنها توانستیم مکاتب خصوصی را شامل بیمه سازیم، امیدوار هستم بتوانیم در دیگر نهاد های آموزشی مان نیز در عملی ساختن این سیستم از دیگر نهادها پیشگام باشیم.”

 

گفته می شود که برای نخستین بار در سال 1342 هجری حکومت افغانستان کوشش کرد سیستم بیمه را در کشور عملی سازد، اما در نتیجه جنگ های داخلی در کشور انکشاف این سیستم سالها متوقف ماند.

 

حال یک شرکت دولتی و دو خصوصی که خدمات بیمه ارائه می کند در افغانستان فعالیت دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار