افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

تروریزمی بد است که علیه آمریکا باشد!

مقام های آمریکا اعلام کرده اند که از این پس اعضای طالبان را تنها در صورتی هدف قرار خواهد داد که اقدامات آنها “تهدید مستقیم علیه امنیت آمریکا” محسوب شود. به این معنا که اگر فردی عضو گروه طالبان باشد، به تنهایی باعث نمی‌شود که آمریکا علیه او دست به عملیات بزند! از دید آمریکا با آغاز سال جدید میلادی آن عده از اعضای گروه طالبان که “جنگ را ادامه می‌دهند و دست به عملیات علیه کاخ سفید می‌زنند”، دشمن محسوب می شوند.

 

این سخنان که در چند روز اخیر به طریق مختلف از زبان مقامات آمریکایی صادر شده، بیانگر تداوم جنگ در کشور ما است اما به گونه ای که در ظاهر آسیبی به توافق کابل – واشنگتن نرسد. براساس توافقنامه قرار است از این به بعد آمریکاییها عملیات نظامی در افغانستان نداشته باشند و فقط در بحث آموزشی نیروهای امنیتی افغانستان فعال باشند ولی این گفته ها نشنا می دهند آنها برای راضی نمودن افکار عمومی خواستار خروج رسمی و ظاهری از کشور ما هستند و الا صددرصد به صورت غیرملموس و غیر رسمی به حضور خود ادامه خواهند داد.

 

دقت فرمایید، پنتاگون تاكيد كرده‌: تا زمانی كه طالبان تهديدی برای آمريكا نباشد، مقابله‌ای با آنها ندارد. دقیقا همان جمله اوباما كه گفت: داعش درصورتی كه منافع آمريكا را تهديد كند، با آن مقابله می شود. این یعنی اینکه: تروريزم به خودی خود بد نيست؛ بلكه اگر عليه آمريكا باشد بد خواهد بود!

 

آمریکایی که خود پرورش دهنده طالبان است، با این ادبیات به طالبان فرصت ادامه حیات می دهد تا از اين نيروها برای تقويت داعش و گروه‌های تروريستی تکفیری بهر‌ه گيرد. وقتی آمریکا تروریزمی را بد بداند که فقط علیه آمریکا باشد، یعنی اینکه طالبان می توانند در افغانستان و پاکستان آزادانه فعالیت نمایند تا برای طولانی کردن روند جنگ خدمت دیگری به کاخ سفید انجام دهند.

 

دلیل این ادعا هم سخنان چندی قبل جان کری وزیر خارجه آمرکیا است که صراحتاً اعلام کرد، نابودی کامل داعش تا 30 سال آینده میسر نخواهد بود! به راستی هم همین گونه است وقتی نیروهای ایتلاف ضد داعش به دروغ و با اشتباهات فاحش نظامی، به بهانه کمک رسانی به مردم غیرنظامی عراق، تروریست های داعش را به لحاظ تسلیحاتی و امکانات اولیه همچون آب و غذا و پوشاک تجهیز می کنند، هیچ برداشتی جز این هم نمی توان داشت.

 

به هر حال عقیده بسیاری از آگاهان مسایل سیاسی این است که کاخ سفید برای خروج هرچه سریع تر از منطقه هیچ علاقه ای نشان نمی دهد و تا زمانی که تاریخ مصرف نیروهایش (طالبان و دیگر گروه های تکفیری) به پایان نرسد، از آنها بهره برداری خواهد کرد و در این میان نقض پیمانی که افرادی چون اشرف غنی و عبدالله آن را امضا کردند هیچ اهمیتی برایش ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار