- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

چرا ترمپ، عبدالله عبدالله را نخست وزیر خطاب کرد؟!

[1]

دونالد ترمپ، در سخنرانی خود رییس اجراییه حکومت وحدت ملی را من‌حیث نخست‌وزیر افغانستان خطاب کرد…

رییس‌جمهور امریکا که روز گذشته راهبرد جدید خود را در افغانستان اعلام می‌کرد، اظهار داشت: همانطور که نخست‌وزیر افغانستان وعده داده است، ما در توسعه اقتصادی این کشور اشتراک خواهیم کرد تا هزینه این جنگ نیز جبران شود.

حال این سوال مطرح می‌شود که آیا این گاف ترمپ بوده و یا در واقع چراغ سبزی برای تغییر نظام سیاسی افغانستان است؟

این در حالی است که چند روزی است که بحث تغییر ساختار نظام سیاسی افغانستان به نظام پارلمانی بار دیگر داغ شده است.

روز گذشته سرور دانش معاون دوم رییس‌جمهور غنی ضمن تبیین قانون اساسی افغانستان اظهار کرد: وجود نخست‌وزیر در کنار ریاست جمهوری باعث ایجاد تضاد و کشمکش در حکومت خواهد شد.

دانش افزود: ایجاد نظام پارلمانی کامل در افغانستان ممکن نیست زیرا با توجه به شرایط جاری به هرج و مرج و انحصار حکومت توسط قوم و یا جمعی خاص می‌انجامد.

امید میثم معاون سخنگوی رییس اجراییه در واکنش به اظهارات دانش گفت: ایجاد پست نخست‌وزیری یکی از مفاد مهم توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی است.

وی در ادامه تاکید کرد: پس از برگزاری انتخابات و لویه جرگه، تعدیل قانون اساسی برای ایجاد پست نخست‌وزیر عملی خواهد شد.

معاون سخنگوی عبدالله عبدالله همچنین از تمایل سران حکومت وحدت ملی برای برگزاری لویه جرگه تعدیل قانون اساسی و ایجاد پست نخست‌وزیری خبر داد.

این در حالی است که چندی پیش عبدالله عبدالله نیز نظام پارلمانی را بهترین گزینه برای کشور اعلام کرده بود.

با این حال سرور دانش اظهار داشت: نظام پارلمانی کامل برای افغانستان اجرایی نیست و هیچ تفاهم و اجماعی درباره آن صورت نخواهد گرفت.

برخی از احزاب منتقد حکومت خواستار تغییر نظام کنونی به نظام پارلمانی هستند و حل بحران‌های جاری را در گرو این تغییر می‌دانند.

دانش با اشاره به برخی از انتقادها مبنی بر تمرکز قدرت در حکومت مرکزی گفت: برای حل این موضوع می‌توان از طریق بازتعریف قانون شوراهای ولایتی و وُلسوالی‌ها، صلاحیت‌های بیشتری اعطا کرد تا صلاحیت‌ها بین ولایت‌ها و حکومت مرکزی تقسیم شود.

البته ممکن است این اظهارات ترمپ گافی بیش نبوده و به دلیل عدم آگاهی وی درباره افغانستان باشد.

از سوی دیگر نیز چند ماه پیش دونالد ترمپ تعین سطح نیروها در افغانستان را به جیمز ماتیس وزیر دفاع خود سپرده که واکنش برخی کارشناسان را در پی داشت.

در حالی که برخی کارشناسان این اقدام را شانه خالی کردن ترمپ از مسئولیت نظامی اعلام کردند، رییس بخش مطالعات افغانستان در پوهنتون نبراسکا عدم آگاهی شخص رییس‌جمهور امریکا از مسایل امنیتی و نظامی را دلیل این موضوع دانست.