افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

ترمپ در برزخ جنگ افغانستان!

ترمپ

با گذشت هفت ماه از آغاز دولت جدید امریکا، ترمپ همچنان در تعین استراتیژی جدیدش در افغانستان ناکام است…

به نقل از واشینگتن اگزمینر، جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا در تازه‌ترین اظهارات خود درباره استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان گفت همچنان تمام گزینه‌ها روی میز است و به کارگیری نظامیان خصوصی در افغانستان همچنان تحت بررسی قرار دارد.

دولت جدید امریکا ماه‌هاست که مشغول تعین استراتیژی جدیدی در افغانستان است و اعلام آن نیز به تاخیر افتاده است.

این در حالی است که ماتیس بار دیگر از به تعویق افتادن اعلام این استراتیژی خبر داد، اما گفت که دولت ترمپ به تصمیم‌گیری در این باره بسیار بسیار نزدیک است.

این استراتیژی ممکن است منجر به اعزام سه تا چهار هزار نظامی بیشتر امریکایی به افغانستان شود، اما راپور‌ها حاکی از آن است که ترمپ از گزینه‌های موجود ناراضی است و برکناری قوماندان نیروهای امریکایی در افغانستان را نیز در نظر دارد.

اعلام استراتیژی جدید امریکا قرار بود کمی بیش از یک ماه گذشته اعلام شود، که به نظر می‌رسد به دلیل افزایش اختلافات در دولت ترمپ، بار دیگر این استراتیژی به تاخیر افتاده است.

از سوی دیگر، سناتور جان مک‌کین رییس کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا چندی پیش با ارایه پلانی به لایحه سالانه دفاعی این کشور تلاش کرد تا در تعین استراتیژی امریکا دخالت کند.

طرح مک کین اگر مورد موافقت سنا قرار گیرد شامل افزایش تدریجی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان در بلند مدت و تقویت نیروی هوایی امریکا در افغانستان خواهد شد.

ماتیس درباره احتمال برکناری جنرال جان نیکلسون قوماندان نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان نیز گفت که ناتو، حکومت افغانستان و امریکا به وی اطمینان دارند و ترمپ نیز تمام جوانب تلاش‌های نیروهای امریکایی در افغانستان را بررسی می‌کند.

ماتیس همچنین تصدیق کرد که ترمپ پلانی را برای خصوصی سازی بخش‌هایی از جنگ افغانستان و استفاده از 5500 نظامی خصوصی و نیروی هوایی متشکل از 90 طیاره را در دست بررسی دارد.

این پلان توسط اریک پرینس بنیانگذار و رییس سابق شرکت امنیتی بلک واتر پیشنهاد شده است، پرینس همچنین برادر وزیر معارف دولت ترمپ است.

ماتیس با اشاره به پلان خصوصی سازی جنگ افغانستان گفت: این بخشی از گزینه‌های در حال بررسی است و رییس جمهور نیز تمایل به شنیدن مشاوره وزیر خارجه، من و رییس سازمان سیا دارد.

 

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار