افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

ترمپ، طالبان و تاریک‌تر شدن آینده افغانستان

طالبان

رفتارشناسی ترمپ در طول کمتر از یک سال حضور در ارگ سفید نشان داده وی تمایل دارد تصمیماتی برخلاف تصمیات دولت اوباما بگیرد، بنابراین در صورت صحت خبر گاردین مبنی بر تلاش برای مسدود کردن دفتر طالبان در قطر، آینده تاریک‌تری در افغانستان قابل پیش‌بینی است.

نشریه گاردین در راپوری فاش کرد، دونالد ترمپ از رییس‌جمهور اشرف‌غنی خواسته است که برای مسدود شدن دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر تلاش کند، این نشریه در ادامه نوشته است، ترمپ با ادامه فعالیت دفتر سیاسی طالبان در دوحه مخالف است و آن را اقدام شکست‌خورده بارک اوباما برای ایجاد صلح در افغانستان می‌داند، گفته می‌شود ترمپ این درخواست را در دیدار با اشرف‌غنی مطرح کرده، اما رییس‌جمهور اشرف‌غنی نشر این خبر را بی‌پایه و اساس خوانده است.

از سوی دیگر، دولت امارات اعلام کرده است که اگر امریکا و افغانستان بخواهند دوحه، دفتر سیاسی طالبان را مسدود خواهد کرد.

رفتارشناسی ترمپ در طول کمتر از یک سال حضور در ارگ سفید نشان داده است، وی تمایل دارد تصمیماتی برخلاف آن چه در دولت اوباما اتفاق افتاده است، بگیرد بنابراین خیلی دور از ذهن نیست که خبر نشریه گاردین نیز صحیح باشد، با توجه به احتمال بالای صحت خبر گاردین، باید این اقدام ترمپ را تلاشی دیگر برای تیره‌تر کردن آینده سیاسی و امنیتی افغانستان دانست.

گروه طالبان افغانستان، دفتر سیاسی‌اش را در قطر تنها مرجع رسمی خود برای مذاکره با کشورهای دیگر و همچنین مذاکرات صلح می‌داند. ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان نیز در آخرین پیام خود بار دیگر بر لزوم فعالیت و به رسمیت شناختن دفتر سیاسی این گروه در قطر تاکید کرده است.

طالبان همچنین تاکنون برخی از اهداف خود را از طریق همین دفتر پیش برده‌ است که از جمله مهم‌ترین آنها می توان به آزادی تعدادی از محبوسان این گروه از زندان گوانتانامو اشاره کرد. ترمپ پس از روی کار آمدن در امریکا، راهبرد جدیدش برای افغانستان را من‌حیث یکی از مهم‌ترین تصمیمات سیاست خارجی‌اش اعلام کرد؛ تصمیمی که در آن بر اعزام نیروهای بیشتر امریکایی به افغانستان اشاره شده است، همچنین پس از این تصمیم، بر حملات هوایی نیروهای امریکایی در مناطق مختلف افغانستان افزوده شد که تاکنون به شهادت ده‌ها تن از مردم بی‌گناه کشور منجر شده است.

تصمیم ترمپ برای اعزام نظامیان بیشتر امریکایی و افزایش تعداد حملات هوایی در افغانستان از همان ابتدا با واکنش تند گروه طالبان روبه رو شد و این گروه در واکنش به این تصمیم اعلام کرد که بر شدت حملات خود می‌افزاید و افغانستان را به گورستان نیروهای خارجی تبدیل می‌کند، این گروه همچنین با تاکید بر شروط سابق خود اعلام کرد، تا زمان حضور نیروهای خارجی در خاک افغانستان هرگز وارد پروسه صلح نخواهد شد.

حال تصمیم ترمپ برای مسدود کردن دفتر سیاسی طالبان در قطر، بار دیگر امیدهای کم‌رنگ پیوستن طالبان به روند صلح افغانستان را به یأس نزدیک کرده است. آنچه از تصمیمات ترمپ برای افغانستان برمی‌آید این است که دولت جدید امریکا هیچ پروگرام مشخصی برای پایان نبردها در افغانستان ندارد و با سردرگمی به دنبال افزایش فشار سیاسی و نظامی بر گروه طالبان افغانستان است تا این گروه را به صلح وادار کند اما آن چه تجربه نشان داده، این است که تاکنون چنین تلاش‌هایی درباره طالبان افغانستان به نتیجه نرسیده است و آینده افغانستان را تیره‌تر از گذشته خواهد کرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار