افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

ترمپ، افغانستان را به خاک و خون کشید!

ترمپ

استراتیژی جنگی ترمپ درافغانستان و تشدیدحملات هوایی سال خونینی را برای ملکیان افغان رقم زد،مقامات امریکایی پس ازهدف قرارگرفتن ملکیان بارها مدعی شدند که مخالفان مسلح حکومت هدف قرار گرفته‌‌اند،ادعایی که چندین بار توسط سازمان‌های بین‌المللی رد شد.

پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان حملات هوایی در کشورمان افزایش بی‌سابقه‌ای پیدا کرده و تلفات بسیاری از هموطنانمان را نیز در پی داشته است؛ به طوری که دیدبان حقوق بشر سازمان ملل نیز خواستار بررسی این کشتار شده است.

چندی پیش نیز دفتر نماینده گی سازمان ملل در افغانستان موسوم به (یوناما) در راپوری اعلام کرد در سال 2017 عیسوی تلفات ثبت شده ملکیان افغان در حملات هوایی 295 کشته و 336 زخمی بوده است که بالاترین آماری است که نسبت به سال‌های گذشته توسط این نهاد بین‌المللی به ثبت رسیده است.

توماس گرسبک سخنگوی ماموریت حمایت قاطع نیز چندی پیش به طلوع نیوز گفت در سال 2017 عیسوی نیروی هوایی امریکا در افغانستان 4300 بم را به کار برده است که حاکی از افزایش دو برابری نسبت به مجموع حملات هوایی امریکا در سال‌های 2015 و 2016 در افغانستان است.

گفتنی است که مقامات امریکایی بارها پس از کشته و زخمی شدن ملکیان افغان در حملات نیروی هوایی این کشور با ادعای اینکه مخالفان مسلح حکومت را هدف قرار دادند سعی در پنهان کاری در این باره داشتند، اما تحقیقات سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای مستقل پیوسته این ادعای امریکایی‌ها را رد کرده است.

قوماندانان امریکایی حتی بارها با وجود تصریح مقامات محلی افغان مبنی بر کشته شدن ملکیان در حملات هوایی همچنان سعی در انکار آن داشتند که در ادامه برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.

اواخر سال گذشته خورشیدی بود که ناظم جان قوماندان پولیس محلی در قریه یی در وُلسوالی چپرهار ولایت ننگرهار به نیویارک تایمز گفت چرخبال نظامیان خارجی در حمله به ملکیان شماری از زارعان را به ضرب مرمی کشت.

این زارعان پیش از طلوع خورشید برای آبگیری به زمین‌های خود رفته بودند و در حالی که قانون ممنوعیت عبور و مرور در شب نیز وجود نداشت پولیس محلی را در جریان این موضوع قرار داده بودند.

ناظم جان با تایید این موضوع گفت: بله ما را در جریان گذاشته بودند که برای آبگیری زمین می‌روند، چرخبالها آمدند و به آن‌ها فَیْر کردند، آمدن چرخبالها را دیدیم، بدون هماهنگی با ما اینکار را کردند؛ ملکیان بی‌گناه را کشتند.

تورَن تام گرسبک سخنگوی نیروهای خارجی در افغانستان در پی نشر این خبر مدعی شد که نیروهای امریکا یا ناتو و یا حتی چرخبالهای آن‌ها در این حمله نقشی نداشتند.

پیش از این نیز موارد بسیاری وجود داشتند که نیروهای خارجی پس از هدف قرار دادن ملکیان ابتدا وقوع حادثه را به کلی رد کرده و در صورت پیگیری رسانه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و ثابت شدن تلفات ملکیان تنها به اظهار عذرخواهی بسنده کردند.

چند ماه پیش نیز راپور‌هایی مبنی بر کشته شدن ملکیان افغان در حملات هوایی امریکا در ولایت کندز نشر شده بود، اما قوماندانی نیروهای امریکایی و ناتو اعلام کرد که درباره این حمله تحقیق کرده و شواهدی مبنی بر کشته شدن ملکیان در آن مشاهده نکرده است.

در پی این حادثه، سازمان ملل جمعی را برای تحقیق درباره این موضوع به کندز فرستاد و پس از گفت‌وگو با منابع مختلف از جمله بازماندگان حادثه، مسوولین مراکز صحی، بزرگان محلی و سایر منابع و شواهد ضمن رد راپور ناتو، کشته شدن ملکیان در این حمله را تایید کرد.

این در حالی بود که دفتر ژورنالیسم پژوهشی در لندن نیز با اعزام خبرنگاری به منطقه و با هدف تحقیقات میدانی، راپوری را نشر کرد که شامل مصاحبه با بازماندگان، نشر لست نام قربانیان و عکس برخی از آنها بود و در نهایت پس از فشار رسانه‌ها جان نیکلسن قوماندان نظامیان امریکایی و ناتو در کنفرانسی مطبوعاتی به کشته شدن زنان و اطفال در حمله کندز اعتراف کرد.

اما این جنرال امریکایی تنها به ابراز تاسف بسنده کرد و قول داد که نیروهای امریکایی و ناتو در آینده تلاش خواهند کرد تا در حملات خود ملکیان را هدف قرار ندهند.

در 10 آگوست نیز طیارات جنگی امریکایی حمله هوایی را در ولایت ننگرهار انجام دادند که با وجود تصریح مقامات محلی مبنی بر کشته شدن ملکیان در این حمله، قوماندانی نیروهای امریکایی ادعا کرد اعضای وابسته به داعش را هدف قرار داده است.

به راپور خبرنگار میدانی لس‌آنجلس تایمز در عصر آن روز در حالی که طیارات جنگی امریکایی در حال پرواز بر فراز قریه های تحت کنترول داعش در شرق افغانستان بودند، 11 نفر سوار بر یک لاری شده و راهی جاده خاکی شدند تا از بمباردمان قریب‌الوقوع بگریزند؛ با این حال نتوانستند خیلی دور شوند.

بم طیاره جنگی امریکایی، لاری حامل ملکیان افغان را به بیرون جاده پرتاب کرد و در محل انفجار گودال بزرگی ایجاد شد. در این حادثه تنها یک دختر نوجوان زنده ماند و 10 فرد ملکی دیگر از جمله 3 طفل و یک نوزاد در آغوش مادرش کشته شدند.

در عصر آن روز ملکه مادر ظفر خان، سوار بر لاری شد و قریه را به همراه سه نفر از فرزندانش، بهادرشاه 12 ساله، انیسه هشت ساله و محمد یک ساله ترک کرد؛ پسر کاکای خان نیز دریور این لاری بود.

روزنه، تنها بازمانده این حمله می‌گوید می‌دانستیم امریکایی‌ها در منطقه استند و به زودی آنجا را بمباردمان می‌کنند.

وی افزود: یادم می‌آید پیش از انفجار دو طیاره را در آسمان دیدم و پس از آن نیز برای چندین دقیقه بی‌هوش بودم. وقتی به هوش آمدم دیدم که هفت نفر از جمله پدر و برادرم کشته شدند.

پنجره ادامه داد که ملکه و دو نفر از فرزندانش نیز به شدت زخمی شده بودند و برای درخواست کمک فریاد می‌زدند، اما نظامیان امریکایی پس از ساعت‌ها به هیچکس اجازه ندادند تا به کمک آن‌ها برود و آنها جان باختند چون کسی به کمک‌شان نرفت.

تنها بازمانده انفجار 10 آگوست در ولایت ننگرهار تصریح کرد که این لاری توسط طیارات جنگی امریکایی هدف قرار گرفت و مقامات محلی افغان نیز پس از بازدید از محل انفجار گفته‌های وی را تایید کردند، اما سخنگوی ایتلاف امریکا تاکید می‌کرد که این لاری به ماین کنار سَرَک داعش برخورد کرده است.

اقارب قربانیان نیز اعلام کردند چطور ممکن است نیروهای زمینی امریکایی و طیارات جاسوسی اردوی امریکا زنان و اطفال را در یک لاری رو باز، در روز روشن و بدون وجود هیچ تعمیر و یا موتر دیگر با اعضای داعش اشتباه گرفته باشند.

در نهایت اردوی امریکا طی اعلامیه ای ضمن قبول مسوولیت این حمله مدعی شد که در این حمله شبه‌نظامیانی کشته شدند که مشاهده شده بود در حال بارگیری تسلیحات در یک لاری استند.

در ادامه این اعلامیه، اردوی امریکا احتمال تلفات ملکیان را صفر اعلام کرده بود.

مقامات امریکایی می‌گویند که حملات هوایی از گسترش شاخه خوراسان داعش در افغانستان جلوگیری کرده است. براساس تخمین واشینگتن حدود هزار و 500 جنگجوی داعش در افغانستان وجود دارند که بیشتر آن‌ها در ولایت ننگرهار حضور دارند.

این مقامات همچنین مدعی استند تشدید حملات هوایی به نیروهای امنیتی افغان کمک می‌کند تا مناطق تحت کنترول طالبان را باز پس‌گیرند.

این در حالی است که افغان‌های بی‌گناه می‌پرسند: به چه قیمت؟

مقامات امریکایی درباره انفجار ننگرهار در آگوست 2017 بارها تاکید کردند که حمله هوایی در آن روز تنها اعضای وابسته به داعش را هدف قرار داده است.

حکئمت وحدن ملی نیز که همیشه تلاش کرده نگاه ها را معطوف کشتار ملکیان نکند، به این حمله نیز واکنشی نشان نداد، اما مقاماتی از کابل برای ابراز همدردی با خانواده قربانیان به ننگرهار آمدند و به هر خانواده نیز حدود هزار دالر غرامت پرداختند.

در حالی که حملات هوایی امریکا در افغانستان تشدید شده و تلفات ملکیان نیز افزایش یافته است، دفتر ژورنالیسم پژوهشی ، عدم شفافیت درباره حملات هوایی را نگران کننده می‌داند.

جنرال نیکلسن نیز چندی پیش و پس از بازگشت بم افکن‌های B-52 به آسمان افغانستان و استفاده از طیارات جنگی F-22 برای نخستین بار در کشورمان گفت که با فروکش کردن جنگ در سوریه و عراق تجهیزات جنگی بیشتری به افغانستان خواهد رسید.

با این حال افزایش بی‌سابقه حملات هوایی در افغانستان نه تنها هیچ تاثیری بر جلوگیری از گسترش حضور و فعالیت مخالفان مسلح حکومت نشده است بلکه بر اساس راپور‌های رسمی امریکا این حملات تاثیری بر مناطق تحت کنترول طالبان نیز نداشته و حتی این مناطق در سال 2017 نسبت به سال 2016 افزایش دو برابری داشته است.

از سوی دیگر کشورهای منطقه نیز بارها از ظهور گروه‌های تروریستی در افغانستان در سایه حضور نظامی امریکا در کشورمان ابراز نگرانی کرده‌اند و روسیه نیز مکرراٌ نگرانی خود را درباره انتقال تروریست‌های داعش و تجهیز تسلیحاتی آن‌ها توسط چرخبالهای ناشناس اعلام کرده است.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشورمان نیز چندی پیش با اشاره به افزایش تلفات ملکیان در کشور ناامنی و کشتار بیشتر در افغانستان را نتیجه 16 سال عملیات نظامی امریکا و ناتو در افغانستان دانست.

وی با بیان اینکه فاکتورهای که سبب بی‌ثباتی کشور می‌شوند در خارج از افغانستان قرار دارند، از پاکستان و امریکا من‌حیث دو عامل خارجی ناامنی در کشورمان نام برد.

 1. انجین خرادی :

  دیوانه است ین کافر.

 2. الکوزی تمیم :

  خداوند متعال این خر رااز روی زمین نابود کند همرای کافرها ی تمام جهان

 3. Shabnam Tanha :

  کشیده ومیکشاند چرا اول یکسال اخر حکومت لی کفایت وخود فروخته مانده بیازو مردم شاهد کشتار زیاد خواهد بود

 4. عین الله حامدی :

  سک بیغرت

 5. حمید علیزایی :

  این ترمپ سگه است

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار