افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

ترس رانندگان درمسیر کندز / فقط چند راننده باقی مانده اند

کندز

بیشتر رانندگان تاجک و افغان به دلیل فعال شدن طالبان در مسیر راه کندز تا سرحد تاجکستان و احساس ناامنی، از فعالیت در این راه دست کشیده‌اند و هم اکنون فقط تعدادی راننده ایرانی در این مسیر تردد می کنند.

بخش تاجکی رادیو آزادی در گزارشی مفصل به مشکلات تردد راننده های تاجکستان از مسیر کندز افغانستان تا سرحد این کشور به دلیل ناامنی پرداخته و نوشته است: رانندگان تاجک برای حفظ جان و مالشان، از تردد در این مسیر دست کشیده اند.

چند وقت پیش طالبان تعدادی راننده و مسافر را در راه کندز به قتل رساندند که یکی از آنها راننده تاجک بود.

تاجران و راننده‌های افغان در نامه ای به حکومت درخواست تامین امنیت شان در این شاهراه را کرده‌اند. هم اکنون تنها تعدادی تاجران انگشت‌شمار افغان و ایرانی باقی مانده‌اند که از این مسیر عبور می‌کنند.

«پرویز شریپف» مالک یک شرکت حمل کالا گفت: در حال حاضر فقط چند راننده ایرانی باقی مانده ‌است که از این مسیر عبور می‌کنند و تمام راننده‌های تاجک این شرکت از فعالیت در این راه دست کشیده‌اند.

وی گفت: دیگر از تاجکستان هیچ راننده ای به این مسیر می رود و هم اکنون بار‌ها را از ایران، راننده‌های ایرانی از طریق افغانستان به تاجکستان می آورند و رانندهای تاجک بیشتر از طریق ازبکستان به کشور محصولات وارد می‌کنند.

«شهابدین باور» رییس گمرک کندز نیز گفت: در پی ایجاد ترس برای رانندگان ، انتقال بار و کالا از طریق افغانستان به تاجکستان 60 فیصد کاهش یافته ‌است.

وی گفت: تا سه ماه پیش ا‌گر در یک روز به طور متوسط 50 موتر باری از افغانستان وارد تاجکستان می‌شد هم اکنون این رقم به 15 موتر در یک روز کاهش یافته است.

باور تصریح کرد: مادامی که امنیت راننده‌ها تامین نشود این وضعیت بدتر خواهد شد.

مقامات تاجکستان نیز کاهش کالا و محصولات از افغانستان را به دلیل راهزنی طالبان تصدیق می‌کنند.

یک مسئول از اداره خدمات گمرک در ولایت ختلان گفت: «در مجموع واردات کالا از افغانستان در سه ماه اخیر بیش از 48 هزار تن در مقایسه با همین دوره در سال گذشته کم شده ‌است. در مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 100 هزار تن از افغانستان محصول به تاجکستان وارد شده بود .

از طریق افغانستان به تاجکستان از بنادر ایران و پاکستان میوه‌های نیمه گرمسیری، ، مصالح ساختمانی و محصولات خوراکی وارد می‌شود.

مسیر افغانستان از بندر‌های ایران و پاکستان به تاجکستان نزدیک است اما بنابر دلایل امنیتی بیشتر تاجران راه دراز‌تر را از طریق ترکمنستان و ازبکستان انتخاب کرده اند.

«صحبت شیرینف» یک راننده تاجک که طی سه سال گذشته از سرحد پاکستان از طریق افغانستان به تاجکستان کالا و محصولات وارد می‌کرد یک ماه پیش از سفر به این کشور دست کشیده‌ است.

او گفت: راه خطرناک شده است و هیچ راننده ای حاضر نیست جانش را در سفر به مسیرهای افغانستان از دست دهد.

«سعید ظهراله» یک راننده سابقه‌دار افغان هم که به کار انتقال کالا بین دو کشور فعالیت داشت می گوید تاکنون چندین نوبت کالاهایش توسط کسانی که به ادعای او طالبان بودند؛ به غارت رفته و حالا که خود جان به سلامت برده از این کار دست کشیده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار