افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 14 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

ترسیم عدالت در حذف پسوند “زی” نیست

با اتمام دومین جلسه علنی دادگاه رسیدگی به جرایم شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی همچنان بازار حواشی و زواید داغ است. مطبوعات و رسانه ها ناآگاه یا بی اعتنا از تاثیر دامن زدن به جنجال های کهنه و جنجال آفرینی های جدید، اصل مطلب را کنار گذاشته و به جزییات می پردازند.

 

اصل مطلب نه در فرار کردن محمود کرزی از محاکمه و مجازات، نه در حضور عمر زاخیلوال با انبوهی از اتهامات در سمت مشاور اشرف غنی، نه در فعالیت عادی و روزمره و فارغ از هرگونه خدشه و نگرانی حصین فهیم است و نه حتی در اختلاس کلان بزرگترین بانک خصوصی کابل است…

 

اصل مطلب نه در آبروریزی از اقتصاد ملی افغانستان، نه در بی اعتمادی مردم ملکی و سرمایه گذاران خارجی به بانک های داخلی، نه در بازگشت پول اختلاس شده به خزانه ملی است. اصل مطلب نژادپرستی است و بس!

 

چه دلیلی و مدرکی بالاتر از اذعان صریح شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی به ورشکستگی کابل بانک بخاطر سرمایه گذاران تاجیک تبار آن؟! مگر نه این است که تاکنون هیچ متهم ردیف اول از اقوام و اقارب ارگ پیشین و فعلی از تبار پشتون به محکمه فراخوانده نشده است؟ مگر نه اینکه تومور بدخیم سرطانی قوم گرایی و نژادپرستی در رگ و پی حکومت ریشه دوانیده است؟

 

آقای رییس جمهور، ترسیم عدالت، تحقق آرمان ها و توجیه اذهان عمومی به منظور مساوات و برابری و برادری، صرفا به حذف پسوند “زی” از نام فامیل نیست. آقای رییس جمهور متمهان ردیف اول پشتون تبار وابسته به قدرت کجای این بازبینی پرونده قرار دارند؟

 

اعتراف صریح خلیل الله فیروزی و شیرخان فرنود به برداشت پول از کابل بانک و اقرار به مجازاتشان در حالی است که بحق خواهان زندانی شدن عمر زاخیلوال، محمود کرزی، حصین فهیم و دیگر مرتبطان به حوزه های قدرت و شهرت و ثروت نقطه کور این دادگاه است.

 

چه اگر در سال 1391 که اولین بررسی رسیدگی به پرونده کابل بانک بود عدالت و دادخواهی به گونه تمام و کمال تحقق می یافت بوی گند نژادپرستی و قوم گرایی چنین فضای افغانستان را آکنده نمی کرد؛ حال بازبینی پرونده و به جریان افتادن دوباره آن بدون تحقق کامل مساوات و برابری یعنی هم زدن بیشتر گندآب ها و فاضلابی که ته نشین شده اند.

 

آنانی که داعیه دار تحول و اصلاحات اند، آنانی که دم از انقطاع سیاست هاو جهت گیری های غلط و خارج از عرف حکومت گذشته می زنند و آنانی که هنوز باید خود را به ملت اثبات کنند باید بدانند که با دستگیری تنی چند از دکاندار مقروض به کابل بانک نه مردم ملکی اقناع می گردند و نه آب رفته به جوی بازمی گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار