افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تذکره ها چه زمانی توزیع میشود؟

با آنکه حکومت چندین بار تعهد کرده است که روند توزیع تذکره های الکترونیکی را آغاز میکند اما هنوزهم بنابر دلایل نا معلومی مشخص نیست که این تذکره ها چه زمانی توزیع میشود.

 

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان در نشست عمومی روز گذشته این جرگه حکومت را مورد انتقاد قرار داند و گفتند که توزیع تذکره های الکترونیکی برای شفافیت پروسه انتخابات یک امر حتمی است.

 

عبدالروف ابراهیمی رییس این جرگه از حکومت خواست تا هرچه زودتر روند توزیع تذکره های الکترونیکی را آغاز کند:

 

” توزیع تذکره های الکترونیکی یک امر مهم و حتمی برای اصلاح نظام انتخاباتی است که باید این روند هرچه عاجل آغاز کند تاکید می کنیم که حکومت بر اساس تعهد که دارد برای برگزاری این پروسه ملی و نظام انتخاباتی را شفاف و روشن باید اصلاح کند تا همان اعتماد از دست رفته مردم افغانستان دوباره اعاده شود و نتایج که در پایان انتخابات اعلان می شود باید برای مردم افغانستان قابل قبول باشد. ”

 

بحث دیروز ولسی جرگه به موضوع اصلاح نظام انتخاباتی اختصاص داده شده بود و وکلای مردم تاکید کردند که دستگاه انتخاباتی افغانستان به اصلاح جدی و عادلانه نیاز دارد.

 

این در حالیست که قبل از این ریاست اجراییه حکومت گفته است که کار تخنیکی روی تذکره های الکترونیکی به پایان رسیده و با فرمان رییس جمهور توزیع آن آغاز خواهد شد.

 

قرار بود ماه گذشته توزیع تذکره های الکترونیکی آغاز شود اما به دلیل آنچه اختلاف نظر در مورد ذکر کلمه افغان گفته میشود این روند به تعویق افتاد.

 

حتی مردم به طرفداری از ذکر کلمه افغان در تذکره های الکترونیکی در کابل و برخی ولایات کشور دست به تظاهرات زدند.

 

در عین حال محمد علی اخلاقی یکتن از اعضای ولسی جرگه می گوید، در شرایط کنونی به توزیع تذکره های الکترونیکی نیاز جدی است:

 

” تنها راه برگزاری یک انتخابات شفاف توزیع شناس نامه های برقی است مجلس نماینده گان باید تاکید کند که توزیع آن آغاز شود در غیر آن ما نمیتوانیم یک انتخابات شفاف داشته باشیم. ”

 

تا کنون روشن نیست که حکومت چه زمانی تذکره های الکترونیکی را توزیع میکند اما برخی اعضای شورای ملی و مردم تاکید دارند که رهبران حکومت باید هرچه زودتر کار توزیع آن را آغاز کند.

 

ولسی جرگه در حالی خواهان اصلاح نظام انتخاباتی و توزیع تذکره های الکترونیکی است که تا هنوز تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه روشن نشده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار