افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 2 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تداوی رهبران طالبان در شفاخانه لاهور پاکستان

عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان در یک گفتگو با یک رسانه پاکستانی اعتراف کرد که برخی از رهبران طالبان از جمله یک تن از اعضای بلند ربته این گروه که مبتلا به مرض سرطان بود در شفاخانه شوکت خانم که مربوط به آقای خان است برای یک مدت طولانی تحت مداوا قرار داشته و وی در نامه ای عنوانی آقای خان از وی تشکری نموده است.

 

عمران خان در این رابطه چنین اظهار داشت:” بیماران از افغانستان آمده و در شفاخانۀ ما درمان می شوند. چنانکه من خبر شدم، یک رهبر طالبان هم، در شفاخانۀ ما درمان شده است. او بعداً با فرستادن یک نامه، از من تشکر کرد.”

 

در واکنش به گفته های آقای خان، شماری از آگاهان سیاسی و نظامی این گفته ها را نشانه ای آشکار از حضور سران گروه طالبان در پاکستان و دست رسی آنان به تمامی امکانات طبی و مالی میدانند.

 

میرداد نجرابی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده گان در این باره گفته است:”صدها طالبی که در افغانستان زخمی می شوند، در شفاخانه های پاکستانی تحت درمان قرار می گیرند، این یک واقعیت است. دولت افغانستان باید از طریق جامعۀ جهانی، به خصوص ایالات متحد امریکا و سازمان ملل متحد، هرچه سریع تر این موضوع را مطرح بکنند تا در آینده، فشارهایی که نیاز است، بر پاکستان وارد شوند.»

 

از حضور طالبان در پاکستان و نیز دسترسی آنان به همه سهولت ها، پیشتر هم گفته شده است؛ اما بار نخست است که رهبر یکی از جناح های کلیدی پاکستان، به نقش خودش در درمان یکی از سران طالبان، اشاره می کند.

 

در این میان، آگاهان این گفته های عمران خان را از زاویه های متفاوت ارزیابی می کنند. شماری آن را، گونه یی از تبلیغات می دانند و شماری هم بر نیاز بررسی جدی این موضوع تأکید می ورزند.

 

نظر محمد مطمین، آگاه امور سیاسی گفته است:”از طالبان، بیشتر به عنوان یک پروژه تجارتی کار گرفته می شود از سوی بسیاری از افراد. در پاکستان هم، بسیاری از انجوهایی استند که به نام طالبان، از خارجی ها پول می گیرند، فکر کنم این هم در پیوند با همان تلاش ها صورت می گیرد.”

 

بحث پشتیبانی حلقه هایی در پاکستان از طالبان، همواره روابط میان کابل و اسلام آباد را به تیره گی کشانیده است.

 

پیشتر، دو کشور توافق کردند که گفت‌وگوهای صلح میان کابل و طالبان با پا درمیانی اسلام آباد، از سر گرفته شوند. هرچند، شماری از آگاهان، به وعده های پاکستان در این راستا، هنوز به دیدۀ شک می نگرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار