افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

تداوم حملات طالبان درافغانستان تجلی شكست دیپلماسی’اوباما’

حمله روز یكشنبه نیروهای گروه طالبان به ‘كابل’ پایتخت افغانستان و چند شهر دیگر این كشور كه با درگیری مسلحانه و وقوع انفجارها طی 20 ساعت گذشته همراه بود، به منزله شكستی دیگر برای دیپلماسی ‘باراك اوباما’ رییس جمهوری آمریكا است.

حملات شبه نظامیان طالبان درافغانستان درحالی صورت گرفت كه رییس جمهوری آمریكا در سال جاری میلادی كه سال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری كشورش نیز هست، قصد دارد تا پیش از خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان تا پایان سال 2014 میلادی، مقابله طولانی مدت با گروه طالبان در افغانستان را به عنوان موفقیتی برای خود قلمداد كند.

گزارشها حاكی است گروه طالبان هدف از این حملات را اقدامی تلافی جویانه علیه برخی وقایع صورت گرفته ازسوی نیروهای آمریكایی در افغانستان ازجمله سوزاندن نسخه هایی از ‘قرآن’ در یك پایگاه ‘ناتو’ و كشتار 17 غیرنظامی افغان به دست یك سرباز آمریكایی اعلام كرده و متعهد شده اند كه این گونه حملات را افزایش دهند.

یكی از سخنگویان گروه طالبان افغانستان ادعا كرد كه حملات هماهنگ شده در روز یكشنبه آغاز حملات این گروه در فصل بهار بوده است.

‘ذبیح الله مجاهد’ در گفت و گو با خبرگزاری رویترز گفت كه این حملات آغاز تهاجم این گروه دراین فصل است و سالهاست كه برای اجرای آن برنامه ریزی صورت گرفته بود.

طالبان می گویند كه هدف آنها، سفارتخانه های آمریكا، آلمان و انگلستان و مراكز استقرار نیروهای نظامی غربی در افغانستان به رهبری سازمان پیمان آتلانتیك شمالی ‘ناتو’ بوده است.

نیروهای طالبان طی این حمله همچنین اقدام به شلیك راكت به سوی ساختمان پارلمان افغانستان كه در غرب شهر’كابل ‘ قرار دارد كردند. این درحالی بود كه بسیاری از نمایندگان مجلس پیش از انجام این حملات، ساختمان مجلس را ترك كرده بودند و شماری از آنان نیز با پیوستن به نیروهای امنیتی با نیروهای طالبان به مقابله برخاستند.

طی این حملات چهار تن از شبه نظامیان نیز به خاطر تلاش برای ترور’كریم خلیلی’ معاون رییس جمهوری افغانستان بازداشت شدند. آژانس اطلاعاتی افغانستان اعلام كرده است این افراد عضو شبكه نظامی ‘حقانی’ مستقر در نواحی مرزی افغانستان – پاكستان هستند.

گزارشها حكایت از آن دارند كه این عملیات بطور سراسری هدایت و اجرا شده است و همزمان با ‘كابل’ در ‘جلال آباد’ مركز ولایت ‘ننگرهار’، ‘پل علم’ مركز ولایت لوگر و ‘گردیز’ مركز ولایت ‘پكتیا’ شورشیان مسلح به ساختمانهای دولتی و نهادهای انتظامی حمله كرده اند.

این حملات در ‘كابل’ یك ماه پیش از برگزاری نشست ‘ناتو’ صورت می گیرد كه طی آن انتظار می رود آمریكا و هم پیمانانش پایان برنامه انتقال كنترل امنیت افغانستان به نیروهای این كشور را اعلام كنند.

از حوادث روز گذشته به عنوان یكی از بزرگترین حملات گروه طالبان از زمان ساقط شدن حكومت آنها در سال 2001 یاد شده و عمده ترین حمله در پایتخت افغانستان از زمان حمله ماه سپتامبر گذشته تاكنون است كه طی آن سفارت آمریكا و مقر’ناتو’ مورد حمله قرار گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار