افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

تداوم عملیات های خودسر نیروهای خارجی = تجاوز به خاک افغانستان

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهور کرزی می گوید:دولت کابل بار دیگر از امریکا می خواهد تا در مورد عملیات های خودسرانه نیروهای خود تصمیم جدی بگیرد، چراکه اگر این روند ادامه یابد به معنای تجاوز به خاک افغانستان خواهد بود.

براساس تحقیقات انجام شده در ولایت لوگر، نیروهای امریکایی در کشتار 18 تن از افراد ملکی در این ولایت خودسرانه عمل کرده اند.

فیضی روز شنبه در مرکز رسانه های حکومت، ضمن ارائه جزئیات سفر اخیر ریس جمهورکشور به چین ،از تحقیقات انجام شده درباره عملیات خودسرانه امریکایی ها در ولایت لوگر و جزئیات آن سخن گفت.

وی گفت، صبح امروز (شنبه) در جلسه خاصی  که در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود هیات اعزامی دولت به ولایت لوگر مشاهدات و تحقیقات خود را در قالب یک گزارش ارائه کردند.

فیضی افزود: بر اساس این گزارش، پس از آنکه به سوی نیروهای دولتی و امریکایی از داخل خانه تحت محاصره، تیراندازی می شود،  امریکایی ها خودسرانه و بدون  هماهنگی با نیروهای افغانی، خانه را هدف قرار می دهند،که در نتیجه 18 فرد ملکی شامل زن و اطفال در این حمله کشته می شوند.

سخنگوی رئیس جمهور کرزی تصریح کرد: اعضای این نشست اعم از مقامات دفاعی و امنیتی کشور، یکبار دیگر از امریکا خواستند تا در مورد عملیات های خودسرانه خود تصمیم جدی بگیرد، چراکه اگر این روند ادامه یابد به معنای تجاوز به خاک افغانستان خواهد بود.

فیضی در تکمیل مطلب فوق یادآور شد: در گذشته انتقاد دولت کابل از عملیات های  خودسر نیروهای امریکایی باعث ایجاد تنش میان دو کشور می شد اما توقع می رود پس از امضای پیمان استراتژیک، بین افغانستان و امریکا یک فصل جدید باز شود.

او افزود: در این فصل جدید باید به قانون اساسی و حاکمیت ملی افغانستان از سوی کشورهای خارجی احترام گذاشته شود.

وی تاکید کرد: منابع تمویل تروریست ها در خاک افغانستان نیست بلکه در بیرون از ساحات مرزی می باشد و اگرنیروهای خارجی برای جنگ با تروریزم آمده اند باید آدرس دقیقی را مورد حمله قرار دهند، نه اینکه روی افراد ملکی و بی گناه افغانستان حمله کنند چراکه باز هم مردم قربانی می شوند.

وی خاطر نشان کرد: مشکل افغانستان با جنگ علیه تروریزم نیست، بلکه با نحوه عملیات نیروهای خارجی در جنگ علیه تروریزم می باشد.

فیضی در رابطه با سفر رییس جمهور به کشور چین گفت:هدف از سفر حامد کرزی به کشور چین، اشتراک در نشست سازمان همکاری های شانگهای  و ملاقات با رئیس جمهور چین بود.

اوگفت: یکی از دستاوردهای مهم این بود که کشور ما به عنوان یک کشور ناظر در این نشست پذیرفته شد.

سخنگوی رییس جمهور اضافه کرد:افغانستان همیشه در این نشست به عنوان مهمان بود و حق سخنرانی و اظهار نظر نداشت و با این امتیاز می تواند در تمامی اجلاس حضور داشته و اشتراک نماید.

وی در رابطه با ملاقات رییس جمهور به همراه رییس جمهور چین گفت: حامد کرزی دیدار دو جانبه با رییس جمهور چین داشت که در این جلسه در رابطه با امضای سند بلند مدت استراتژیک با کشور چین گفتگو کردند.

او اضافه کرد: در این ملاقات کشور چین یک کمک بلاعوض 150 میلیون یوآنی معادل 20 میلیون دالر آمریکایی را به افغانستان وعده داد و نیز تاکید کرد در عرصه تعلیمی، فرهنگی و صحت همکاری های زیادی را انجام خواهد داد.

او در ادامه افزود: امضای سند استراتژیک با امریکا به معنای این نخواهد بود که روابط با کشورهای منطقه متشنج خواهد شد

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار