افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

تداوم جنگ،افغانستان را به بند کشیده است!

افغانستان

 

بگفته وزیر پیشین اقتصاد کشور، تدوام جنگ سبب اسارت و برده‎گی افغانستان می‎شود.

 

برخی از مقامات پیشین حکومت معتقدند افغانستان در مرحله حساسی از تاریخش قرار داشته و باید از بیشتر شدن وابستگی‎ها و تداوم جنگ در کشور جلوگیری کرد.

 

عبدالهادی ارغندیوال در مراسم فراغت محصلین یکی از موسسات تحصیلی خصوصی در کابل گفت که هنوزهم توطئه برای تداوم جنگ در کشور ادامه دارد.

 

آقای ارغندیوال تاکید کرد که تداوم جنگ سبب می‎گردد تا گروه‎های درگیر برای برآورده ساختن احتیاجات شان بیشتر وابسته به کشورهای مختلف گردند.

 

او افزود:

 

” اگر جنگ در کشور ما تداوم پیدا می‎کند تداوم جنگ سبب وابستگی بیشتر ما می‎گردد و این وابستگی‎ها هم در مخالفین دولت و هم در داخل نظام سبب مشکلات بعدی برای کشورما می‎گردد که آزادی، استقلال تمامیت ارضی و ارادیت واقعی خود را ملت ما از دست می‎دهد.”

 

آقای ارغندیوال بیشتر این وابستگی‎ها را به مخالفان مسلح نسبت می‎دهد که به گفته وی آنان بخاطر بر آورده ساختن نیازهای شان در جنگ با نظام افغانستان در جستجوی منابع تمویل می‎گردند.

 

هرچند آقای ارغندیوال به صورت واضح نگفت که این گروه‎ها بیشتر به کدام کشور و حلقات وابستگی دارند اما در گذشته همواره از پاکستان و برخی کشورهای دیگر انتقاد شده‎است که برای تامین اهداف شان از مخالفان مسلح افغانستان به حیث ابزار استفاده می‎کنند.

 

در این حال کارشناسان افغان می‎گویند جنگ موجود در افغانستان بخاطر رقابت‎های است که از سوی استخبارات کشورهای مختلف منطقه و جهان در افغانستان ادامه داشته و بیشتر افغان‎ها قربانی آن هستند.

 

اسحق اتمر یکی از این کارشناسان گفت برای پایان جنگ در کشور رهبری حکومت باید توجه لازم داشته باشد.

 

او افزود:

 

“به باور من بیشتر این مسایل به رهبری حکومت تعلق می‎گیرید که با توجه به اوضاع جاری در کشور با توجه به منافع ملی، امنیت و همزیستی مسالمت آمیز که میان کشورها وجود دارد کشور را به طرف درست رهبری کند.”

 

داود مایار کارشناس دیگر افغان نیز می‎گوید کشورها بیشتر بخاطر تامین منافع شان با جناح‎های مختلف در افغانستان کمک کرده و از آنان منحیث ابزار استفاده می‎کنند.

 

در این حال مقامات پیشین حکومت تاکید می‎کنند که برای ختم جنگ و تامین صلح در کشور نیاز است تا سطح تحصیل بلند برده شده و راه‎های مناسب جلوگیری از بیشتر شدن فقر جستجو گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار