افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 8 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

تخریب کردیم در حالیکه باید جلوگیری می کردیم

در طول این 13 سال تمام تلاش خود را در تخریب کوکنار به کار بردیم در حالی که درست ترین راه حل جلوگیری از کشت کوکنار است نه تخریب. بجای اینکه گراف مواد مخدر در این 13 سال پایین می آمد در سال 2013 به بالاترین رشد رسید.

 مبارزه با مواد مخدر با وجود مصرف میلیون ها دالر همچنان به عنوان زخم ناسور بر پیکر افغانستان باقی است و هنوز راهکار مشخصی در این راستا به چشم نمی خورد. وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید که پول های زیادی در این راه به مصرف رسیده اما مبارزه با این پدیده، نیاز به بازنگری دارد. چرا افغانستان به کشتزار اصلی مواد مخدر جهان مبدل شده است؟

مبارز راشدی وزیر مبارزه با مواد مخدر در برنامه فراخبر گفت: افغانستان در 13 سال گذشته سه مشکل اصلی داشته تروریزم، مواد مخدر و فساد اداری. بجای این که کشور گراف مواد مخدر روند روبه پایینی را در این 13 سال می داشت ولی در سال 2013 بالاترین رشد را داشته است. تولید مواد مخدر در کشور سالیانه 150 میلیون دالر فقط برای یکی از گروه های مسلح مخالف حکومت افغانستان عایدی دارد.

وی افزود: در کشوری که تولید و قاچاق مواد مخدر جرم محسوب می شود ما باید در این سال ها نان تروریزم را از این رهگذر قطع می کردیم و امنیت و ثبات کشور را با مافیای مواد مخدر به خطر نمی انداختیم. در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان بالاترین رقم را آمریکایی ها و پس از آن انگلستان مصرف کرده است.
راشیدی، مصرف 7 میلیارد دالر آمریکا در مبارزه با مواد مخدر را کم دانست و گفت: 7 میلیارد در 12 سال پول زیادی است ولی برای از بین بردن تجارتی که در یک سال 70 الی 80 میلیارد دالر عایدی دارد، مخالفین مسلح و مافیا از آن تغذیه می شود و خائن هایی که زیر عنوان قانون، از این رهگذر ثروت هنگفتی را فراهم کرده اند، پول زیادی محسوب نمی شود. همان گونه که کمک های جامعه جهانی در دیگر کارها به خوبی مصرف نشد این 7 میلیارد دالری که در مبارزه با مواد مخدر کمک شده بود نیز از این قاعده مستثنا نیست.

مبارز راشدی با تاکید بر تغییر شیوه ی مبارزه با مواد مخدر گفت: چوب زدن به کشتزار کوکنار در جاهایی مجاز است که تخریب این کشتزار توسط تراکتور میسر نباشد. ما در قرن 21 هستیم و باید راه های مدرن تری را برای مبارزه بیندیشیم.

وزیر مبارزه با مواد مخدر، مخالفت رییس جمهور کرزی در مقابل راه حل پیشنهادی جامعه جهانی در سم پاشی کشتزارها را به علت نگرانی از آسیب به زمین های کشاورزی، مردم و آلوده شدن آب ها خواند و گفت: در طول این 13 سال تمام تلاش خود را در تخریب کوکنار به کار بردیم در حالی که درست ترین راه حل جلوگیری از کشت کوکنار است. در حال حاضر استراتژی منع کشت کوکنار را آماده کرده ایم اما متاسفانه در آخرین روزهای حکومت قرار داریم، از طرفی نیروهای امنیتی کشور شدیداً مصروف تامین امنیت و انتخابات هستند. همچنین با این که کم و بیش همکاری جامعه جهانی را داریم اما بعضی از برنامه ها و طرح های مبارزه با مواد مخدر بدون کمک و حمایت مالی زیاد جامعه جهانی انجام شدنی نیست.

وی در این مبارزه، جامعه جهانی را نیز مقصر نامید و اظهارداشت: در طول 6 ماه اخیر جامعه جهانی را متقاعد کرده ام که تا به حال سنگینی مبارزه با مواد مخدر به دوش آمریکا و انگلیس بوده است و کشورهای دیگر کمکی نکرده اند در حالی که این مشکل، جهانی است و جامعه جهانی باید پول بیشتری در مبارزه با مواد مخدر به افغانستان کمک کند. تعهد سیاسی و همکاری های منطقه ای در این موضوع باید صورت گیرد، دولت هم برنامه ها و طرح هایی که تا کنون قادر به انجام آن نبوده را با اراده ی قوی روی دست بگیرد. اراده ی مبارزه با مواد مخدر در حکومت باید بسیار بیشتر از حالا می بود.

به باور راشدی، انگشت اتهام افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر را به سوی دولت دراز کردن مشکلی را حل نمی کند و باید اقدام عملی و موثر را روی دست بگیریم. ما باید دو کار را همزمان پیش ببریم: 1- زراعت را تقویت کنیم که دهقان مجبور به کشت کوکنار نشود. 2- جلوی کشت مواد مخدر را با تنفیذ قانون بگیریم. در صورتی که باز هم دهقان اقدام به کشت کوکنار کرد تخریب کشت انجام و متخلف مجازات شود.

مبارز راشدی خاطرنشان ساخت: تا کنون بخشی از این پول ها که توسط آمریکا و انگلستان به عنوان مبارزه با مواد مخدر به افغانستان داده شد در ساختن مدرسه، شفاخانه و پُل به مصرف رسید ولی با انتصاب من این روش تغییر کرده است و پول ها برای بهبود زندگی دهقان به مصرف می رسد تا مجاب شود زراعت مشروعی داشته باشد. این فعالیت ها عموماً در مناطقی است که کشت کوکنار صورت نمی گیرد اما در مناطقی مانند هلمند در ازای معرفی قاچاقچیان مواد مخدر، ضبط مواد مخدر و آموزش مردم در راستای آگاهی بخشی از مضرات مواد، پول داده می شود.

در بعضی مناطق افراد زورمند مردم را مجبور به کشت تریاک می کنند طبیعی است که برخی از اشخاص از چتر قانون برای این کار استفاده می کنند و از راه مواد مخدر برای خود سرمایه می اندوزند. ثروتمند شدن ناگهانی بعضی افراد و شخصیت ها بیانگر فعالیت این افراد در اقدامات غیرقانونی مانند کشت و قاچاق مواد مخدر است.

وزیر مبارزه با مواد مخدر در پایان گفت: در مبارزه با مواد مخدر باید هرچه بیشتر تطبیق قانون را مدنظر داشته باشیم. افغانستان دارای سه معضل بزرگ مواد مخدر، تروریزم و فساد اداری است اگر همزمان با این سه مورد مبارزه ی جدی صورت نگیرد به تنهایی در هیچ کدام به موفقیت نخواهیم رسید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار