افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

تخریب خانه های مهاجرین افغان از سوی پولیس پاکستان

روز جمعه گزارش های از ضرب و شتم مهاجرین افغان در منطقه یی بنام “افغان بستی” و “آی 11” از سوی پولیس پاکستان پخش شد.

 

پس از پخش گزارش ها از بد رفتاری و ویران سازی خانه های مهاجرین افغان از سوی پولیس پاکستان در این کشور، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تاکید میکند که این کشور باید زمینه بود و باش را برای مهاجرین افغان که مدرک قانونی دارند فراهم سازد.

 

نادر فرهاد سخنگوی این اداره روز گذشته گفت که هم اکنون نزدیک به دوصد افغان در کمپی زیر نام” آی 11″ زنده گی می کنند جای که پولیس پاکستان مردم را مورد ضرب و شتم قرار داده است.

 

فرهاد می گوید: برای حل این معضل گفتگوها با مقام های پاکستانی ادامه دارد.

 

“تا جایی که مربوط به پناهنده گان ثبت نام شده باشد، اداره “یو ان اچ سی آر” با مقام های پاکستان در تماس است تلاش و امیدواری ما بیشتر این است که مردم بیچاره یی که در آنجا زنده گی می کنند متضرر نشوند و راه حل های بهتری برای شان جستجو گردد.”

 

روز جمعه گزارش های از ضرب و شتم مهاجرین افغان در منطقه یی بنام “افغان بستی” و “آی 11” از سوی پولیس پاکستان پخش شد.

 

گزارش ها می رسانند که پولیس پاکستان صدها خانه را در این مناطق ویران و نزدیک به هزارها خانواده را بی خانمان ساخته است.

 

تصویر های که از برخورد پولیس پاکستان با این مهاجرین در صفحات اجتماعی پخش شده عکس العمل های تندی را به همراه داشته است.

 

با این حال اسلام الدین جرأت سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان حضور مهاجرین افغان را در این منطقه رد می کند.

 

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز شکنجه مهاجران افغان در منطقه “افغان بستی ” و “کمپ آی 11” از سوی پولیس پاکستان را بی بنیاد می داند.

 

“در اقدامات اخیر در پاکستان مهاجرین افغان متضرر نشده اند و کسانی که گزارش ها در باره آنان به نشر رسیده است بیجا شده گان خیبر پشتونخوا و مناطق قبایلی هستند.”

 

پس از پخش گزارش ها از شکنجه مهاجران افغان از سوی پولیس پاکستان در اسلام آباد حال پرسش های بمیان میاید که چرا سخنگویان وزارت های خارجه و امور مهاجرین این موضوع را رد می کنند.

 

با این همه کمیسیون امور مهاجرین و بیجا شده گان ولسی جرگه می گوید که این وزارت ها برای پوشیده نگهداشتن ناتوانی های شان در حل معضل افغان ها در پاکستان مکلف اند چنین اظهاراتی ارائه کنند.

 

مجیب الرحمان څمکنی عضو این کمیسیون در مورد گفت:

 

“این گفته های سخنگویان وزارت های خارجه و امور مهاجرین بی بنیاد است به این معنا که ما در آن کشور دیدیم که افغانها لت و کوب شدند، تهدید، تحقیر و توهین شده اند و به گونه اجبار از این کشور بیرون رانده شدند.

 

در سالهای گذشته به علت فساد گسترده در وزارت امور مهاجرین و بازگشت کننده گان و ناکارایی در این دو وزارت سبب شده است تا آنان نتوانند به معضل مهاجران افغان در این کشور رسیده گی کنند.”

 

بر اساس گزارش ها، پس از ویران سازی خانه های مهاجران در منطقه “آی 11″ و” افغان بستی” در اسلام آباد، باشنده گان این منطقه دست به احتجاج زده اند و با پولیس درگیر شدند که در نتیجه یک کودک کشته شده و ده غیر نظامی در این رویداد زخم برداشته اند.

 

گفته می شود که هم اکنون نزدیک به یک و نیم میلیون افغان در پاکستان زنده گی می کنند.

 

بر اساس گزارش کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، همه روزه صدها افغان از هراس برخورد نادرست پولیس پاکستان به کشور شان باز می گردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار