افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

تخریب تدریجی حیات وحش بامیان

%d8%ad%db%8c%d8%a7%d8%aa-%d9%88%d8%ad%d8%b4

 

شکار پرندگان و سایر حیوانات علاوه بر تخریب حیات وحش بامیان هر ساله تلفات انسانی را نیز در برداشته است…

 

در فصل خزان پرندگان مهاجرت خود را از مناطق سردسیر به مناطق گرمسیر آغاز می‎کنند و بامیان مکانی است که همه ساله پرند‎گان مختلف برای رسیدن به مناطق گرم از این ولایت می‎گذرند.

 

به گفته فعالین محیط زیست و مردم بامیان در سال‎های اخیر شکار این پرند‎گان مهاجر بصورت بی سابقه افزایش پیدا کرده که این باعث نگرانی مردم از تخریب حیات وحش این ولایت شده‎است.

 

محمد امین اخلاقی فعال حفاظت از محیط ‌زیست در بامیان گفت که شکار این پرنده‎گان بیشتر با دستور تاجرانی در بیرون از مرزهای افغانستان که به دنبال تامین منفعت خود از طریق تخریب محیط طبیعی کشور هستند، صورت می‎گیرد.

 

آقای اخلاقی اضافه کرد:

 

“پرنده‎های که شکار می‎شوند، در واقع دشمنان بعضی از حیوانات مضر هستند و به همین دلیل نابودی این پرندگان، می‎تواند صدمه شدیدی به محیط‌ زیست بامیان بزند.”

 

به گفته مقامات محلی بامیان در گذشته تعداد زیادی از انواع کمیاب پرند‎گان مهاجر از مسیر بامیان سفر می‎کردند اما در سال‎های اخیر این تعداد کم شده که احتمال آن می‎رود این پرند‎گان مسیر مهاجرت خود را تغییر داده اند یا نسل شان منقرض شده باشد.

 

سمونمل محمد علی لکزی آمر امنیت قوماندانی امنیه بامیان اطمینان می‎دهد که به هیچ کسی اجازه نخواهند داد تا در محدوده بامیان پرند‎گان مهاجر را شکار کنند یا به بیرون از کشور انتقال دهند.

 

آقای لکزی افزود:

 

“ما تدابیر خود را اتخاذ کرده ایم و بر همین اساس نیروهای پولیس در ساحات مرکز بامیان و برخی از ولسوالی‎های آن شب و روز تلاش دارند تا از شکار پرند‎گان جلوگیری کنند.”

 

این تنها پرند‎گان نیست که بصورت غیر قانونی شکار می‎شوند بلکه حیوانات وحشی دیگری که در حیات وحش بامیان وجود دارند بصورت غیر قانونی شکار و به خارج از کشور قاچاق می‎شوند.

 

سعدالله رحمتی یکی دیگر از فعالین محیط زیستی بامیان می‎گوید، بامیان یک ساحه وسیع کوهستانی است که حفاظت از این ساحه وسیع بسیار کار مشکل است. برای حفاظت از این ساحه باید نیروی انسانی زیادی موجود باشد.

 

او افزود:

 

“این مشکل از طریق افزودن به تعداد نیروهای امنیتی، قاطعیت اداره محلی در امر مبارزه با شکار و قاچاق پرندگان و همکاری مردم در این زمینه، قابل حل است.”

 

این در حالیست که شکار پرندگان و سایر حیوانات علاوه بر تخریب حیات وحش بامیان هر ساله تلفات انسانی را نیز در برداشته است که این شکارچی‎ها بر اثر غرق شدن در آب، سقوط از بالای کوه‎ها و گیر ماندن زیر برف کوچ جان خود را از دست می‎دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار