- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

تحول در عربستان، اصلاحات در افغانستان!

این دیدارهای جناب عبدالله در حالی صورت می گیرد که اعضا و سران تیم تحول و تداوم به همراهی داکتر اشرف غنی، جنرال دوستم و احمدضیا مسعود برای توبه و انابه به درگاه حق در سرزمین وحی به سر می برند و اکنون فرصتی به دست آمده تا سران تیم اصلاحات و همگرایی هم در دولت وحدت ملی خودی نشان دهند.

محترم داکتر عبدالله رییس‌اجرایی کشور روز گذشته در نشستی با بزرگان ولایت پروان، کاپیسا و فراه تاکید کرد که اصلاحات در نهادهای انتخاباتی از صلاحیت‌های ریاست‌اجرایی دولت وحدت ملی است.

داکتر عبدالله در این دیدار اظهار داشت: من و سایر اعضای تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی تعهدات انتخاباتی خود در قبال مردم را فراموش نکرده‌ایم. یکی از تعهدات ما این بود که نظام انتخاباتی اصلاح شود و نباید افغانستان در نتیجه انتخابات به سردرگمی بحران نزدیک شود، بلکه باید انتخابات در کشور اعتماد مردم را به نظام انتخاباتی و دولت بیشتر کند که خود می‌تواند قدمی باشد برای آینده‌ای روشن.

رییس اجرایی حکومت افزود: تغییر در نظام انتخاباتی افغانستان زمینه را برای ثبات و سلامت کشور فراهم نموده و بر اساس آن اصل، یک فرد یک رای را به شکل واقعی در انتخابات بعدی در درون صندوق‌ها جای خواهد داد.

وی تاکید کرد: عدالت اجتماعی، اجرا و حاکمیت قانون، مبارزه با فساد اداری، تامین صلح و امنیت در کشور و عزت مردم از اولویت‌های حکومت وحدت ملی است.

داکتر عبدالله در ادامه صحبت‌های خود از تشکیل جرگه بزرگان به خاطر تعدیل قانون اساسی کشور در آینده نزدیک خبر داد و گفت: احتمال می‌رود با برگزاری این جرگه و تعدیل قانون اساسی، نظام سیاسی افغانستان از ریاستی به صدراتی تغییر کند، اما ایشان در سخنان خود از تعدیلاتی که قرار است در قانون اساسی در لویه جرگه به وجود ‌آید حرفی به میان نیاورد.

وی همچنین در حضور محترم محمد محقق معاون اول خود، در دیدار با نمایندگان ولایت‎های شمال کشور اعلام کرد: فهرست کابینه جدید به زودی اعلام خواهد شد که این کابینه دولت وحدت ملی بیانگر اقتدار مردم کشور بوده و این کابینه از کارآمدترین کابینه‎های تاریخ افغانستان خواهد بود.

این سخنان و دیدارهای جناب عبدالله در حالی صورت می گیرد که اعضا و سران تیم تحول و تداوم به همراهی داکتر اشرف غنی، جنرال دوستم و احمدضیا مسعود برای توبه و انابه به درگاه حق در سرزمین وحی به سر می برند و اکنون فرصتی به دست آمده تا سران تیم اصلاحات و همگرایی هم در دولت وحدت ملی خودی نشان دهند.

به هر حال امیدواریم این سخنانی که جناب داکتر عبدالله بیان داشتند، هرچه سریعتر عملی شود و با تحقق دولت وحدت ملی و تشکیل کابینه ای مقتدر، امید دوباره به مردم افغانستان باز گردد.

همچنین امیدواریم که سران تیم تحول و تداوم که از حسب قضا رابطه ی دیرینه ای هم با آل سعود دارند، پس از بازگشت به کشور خبر از انعقاد پیمان امنیتی با عربستان سعودی که عمری است حامی افراط گرایی در منطقه است، ندهند.