افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 25 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

تحلیل جنگ نیابتی هند و پاکستان در افغانستان

اشرف غنی باید همان دیدی را که به پاکستان به عنوان یک کشور همسایه ی موثر در افغانستان دارد، نسبت به هند هم داشته باشد نه اینکه بخاطر لجبازی با کرزی و برخی تعصبات قومی یکطرفه به میدان این جنگ نیابتی برود.

 

بيش از يک ماه است نهادهاي امنيتي از جمله پنتاگون هشدار داده اند هند و پاکستان در حال ايجاد يک جنگ نيابتي در افغانستان هستند. در يک هفته گذشته نيز پرويز مشرف و حامد کرزي، روساي جمهوري سابق پاکستان و افغانستان از وجود چنين جنگي پرده برداشته و تبعات آن را براي کشور ما خسارت بار دانسته و تاکيد کرده اند اين گونه جنگ هاي نيابتي که با استفاده از نفوذ هند و پاکستان در قبايل مختلف افغانستان صورت مي گيرد، مي تواند به بي ثباتي حکومت کابل، بيشتر دامن بزند.

 

با نگاهي به بحران هاي روابط هند و پاکستان که در طول سال هاي گذشته بارها تاثير خود را در کشور ما نشان داده است، باید گفت: هند و پاکستان هفت دهه روابطي مبتني بر رقابت شديد در حوزه هاي مختلف نظامي، هسته اي و اجتماعي داشته اند که تاکنون به 4 جنگ منجر شده است. حاکميت اين فضاي رقابتي باعث شده است دو کشور حتي در بهترين ايام روابط خود، تنش هايي هر چند کوچک داشته باشند و البته در اين بين کشمير پاي ثابت مشاجرات بوده است.

 

جايي که هند 500 هزار سرباز در بخش تحت نفوذ خود در آن مستقر کرده است و برخي نيز مدعي هستند پاکستان که نيروي نظامي در اين منطقه ندارد، با تقويت و حمايت مالي از لشکر طيبه درصدد آتش افروزي است.

 

بعد از روي کار آمدن نواز شريف و تقريباً يک سال پس از او، نارندرا مودي در هند، در دو کشور تصور مي شد روابط حتي اندکي بهتر شود. اما اين تصوري بود که بطلان آن با وجود امضاي توافقنامه هاي اقتصادي بين دو طرف خيلي زود اثبات شد. بزرگ ترين نمود آن را نيز مي توان در سخنان اخير کرزي و مشرف جستجو کرد.

 

وب سايت خبري- تحليلي ديلي کالر مي نويسد: تنش هاي اخير بين هند و پاکستان بر سر کشمير، نظم شکننده موجود در افغانستان را بشدت تهديد مي کند. پاکستان از نفوذ هند در افغانستان مي ترسد و نگران است اين کشور با تقويت سيک ها و اقوامي که در آنها نفوذ دارد، دست به فعاليت هاي ضد پاکستاني بزند.

 

به طور سنتي هند از ديرباز بين اقوام تاجيک در شمال افغانستان محبوبيت داشته است و پاکستان نيز همواره از روابطي خوب با پشتون هاي ساکن جنوب و شرق افغانستان که مامن بسياري از طالبان است، برخوردار بوده است. به همين دليل تصور مي شود جنگ نيابتي مورد نظر مشرف و کرزي، بين اين اقوام که از ديرباز رقابت و دشمني هايي با يکديگر داشته اند، صورت گيرد و البته اين جنگي است که دود آن بيشتر از آنکه به چشم هند و پاکستان برود، چشمان افغانستان را اشک ريزان خواهد کرد.

 

اما در اين شرايط آيا کاري از دولت اشرف غنی برمي آيد تا مانع رخ دادن چنين جنگي در خاک خود شود؟ در اين خصوص روزنامه ديلي تايمز پاکستان مي نويسد: پاکستان مخالف دوستي افغانستان با هند نيست اما انتظار دارد اين روابط تبديل به ابزاري عليه پاکستان نشود. اين همان انتظاري است که هند نيز در قبال روابط بين افغانستان با پاکستان دارد.

 

در این میان محترم محمد اشرف غني مي تواند با اطمينان خاطر دادن به دو طرف در اين خصوص مانع واکنش احتمالي آنان شود و در عين حال خود را از خطرات جنگ نيابتي احتمالي دور نگه دارد و این مشروط بر آن است که جناب اشرف غنی باید همان دیدی را که به پاکستان به عنوان یک کشور همسایه ی موثر در افغانستان دارد، نسبت به هند هم داشته باشد نه اینکه بخاطر لجبازی با کرزی و برخی تعصبات قومی یکطرفه به میدان این جنگ نیابتی برود.

 

تا با کسب اطمینان خاطر مقامهای هندی در کنار روابط حسنه ای که با مقامهای اسلام اباد ایجاد کرده، از بروز تنش میان این دو کشور در افغانستان جلوگیری نماید و اثبات کند که در سیاست تابع احساسات و تعصبات قومی خود نیست.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار