افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 19 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

تحصن ده ها تن از باشنده های شهر کابل

آنان که از مناطق مختلف شهر کابل گرد هم آمده اند به خبرنگاران گفتند، تا زمانیکه دین و ملیت در تذکره های الکترونیکی ذکر نگردد، آنان این تذکره ها را به رسمیت نمی شناسند.

 

ده ها تن از باشنده های شهر کابل با برپا کردن خیمه تحصن در پارک شهر نو می گویند که باید در تذکره های الکترونیکی هویت و دین ذکر گردد.

 

“دین ما اسلام و هویت ما افغان است، ما به آن افتخار می کنیم و خواهان درج آن در تذکره های الکترونیکی هستیم.”

 

این از خواست های است که در این روز ها به گوش می رسند و حتی برای بر آورده شدن این خواست، ده ها تن از باشنده های شهر کابل روز گذشته خیمه تحصن در پارک شهرنو برپا کردند.

 

آنان که از مناطق مختلف شهر کابل گرد هم آمده اند به خبرنگاران گفتند، تا زمانیکه دین و ملیت در تذکره های الکترونیکی ذکر نگردد، آنان این تذکره ها را به رسمیت نمی شناسند.

 

یکی از اعضای نهاد ملی جوانان برای اصلاح نظر اش را در این مورد چنین بیان کرد.

 

“خواست ما این است که در تذکره که حکومت برای ما توزیع می کند هویت ما باید در آن ذکر شود، در تمام کشور های جهان هویت شان معلوم است پس از ما چرا نباشد. چرا این مشکل در این حد برسد که ما امروز دست به تظاهرات بزنیم و بخاطر دفاع از این مساله و این مساله را پیگیری کنیم تا زمانیکه هویت در آن ذکر نشود اعضای تیم ما تذکره نمیگیریم و آن را به رسمیت نمی شناسیم.”

 

رییس جمهور غنی به تازه گی قانون ثبت احوال نفوس را توشیح نمود اما انتقاد های جدی وجود دارد که چرا کلمه افغان و دین در تذکره های جدید گنجانیده نشده است.

 

نگرانی مردم در خصوص درج نشدن واژه های افغان و اسلام در تذکره های الکترونیکی در حالی افزایش یافته که قرار است روند توزیع آن به زودی آغاز گردد.

 

قرار بود به تاریخ 28 اسد ماه جاری روند توزیع تذکره های الکترونیکی آغاز گردد، اما به اساس فرمان رییس جمهور این روند به تعویق افتاد.

 

برخی از اعضای ولسی جرگه، چهره های مشهور سیاسی و مردم عام نیز تأکید دارند که بدون حفظ ارزش های ملی این روند نمی تواند موفق باشد.

 

در همین حال یکی دیگر از اعتراض کننده گان می گوید: تا حکومت به خواست شان پاسخ مثبت ندهد به اعتراض شان ادامه خواهند داد.

 

“تا زمانیکه دولت برای ما جواب ندهد ما اعتراض خود را ادامه می دهیم، در تمامی دنیا در تذکره های شان هویت شان ذکر شده است، اما تذکره های ما بدون هویت است، دلیل چی است، اینجا افغانستان است و ما هم افغانیم باید در تذکره ما افغان درج شود.”

 

از سوی هم اداره توزیع تذکره های الکترونیکی گفته که دیزاین و کار های تخنیکی تذکره های الکترونیکی تکمیل شده و با فرمان رییس جمهور این روند به گونه امتحانی نخست در کابل آغاز خواهد شد.

 

در عین حال کار شناسان افغان تأکید می کنند که در روند توزیع تذکره های الکترونیکی نباید با احساسات مردم بازی صورت گیرد بلکه مطابق قانون و خواست مردم باید عمل شود.

 

آنان به این باور اند که درج واژه های افغان و اسلام باعث ایجاد مشکل نمی گردد، اما در صورت عدم درج آن ممکن این روند متضرر شده و سبب بر انگخیته شدن احساسات مردم علیه حکومت گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار