افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 9 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

تجهیزات مفقودی آمریکا در دست مخالفان

ارتش آمریکا، تجهیزات لشکری به ارزش 20 میلیون دالر در افغانستان گم کرده است. بازرس عمومی وزارت دفاع آمریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی تازه می گوید، ارتش آمریکا در افغانستان نتوانسته است درباره ی 15600 پارچه از ساز و برگ لشکری در افغانستان گزارش بدهد. از سویی هم ماموریت نیروهای آمریکایی در 14 ولایت شرق کشور پایان یافته است.

امان ضیایی استاد دانشگاه در برنامه «نیمه روز» گفت: زمانی که آمریکایی ها به همراه ناتو به افغانستان آمدند، شرط آنها مبارزه با فساد مالی و اداری بود اما وقتی متوجه شدند که در افغانستان انگیزه ی وطن پرستی بسیار کم است، خودشان نیروهای داخلی را تشویق به رشوه گیری و فساد کردند. آنها خود باعث این فسادها شدند و برخی فسادها را نیز انجام دادند.

ضیایی اضافه کرد: چندی پیش ملاحظه کردیم که چند صد طیاره وارد افغانستان کردند که هیچ کدام قابل استفاده نبودند.

آمریکایی ها از ناکارایی دولت و فساد موجود در کشور سوء استفاده کردند. همچنین در ورود و خروج سربازان آمریکایی و پروازهایی که داشتند، تابع قوانین افغانستان نبودند و هیچ گونه بازخواستی هم از آنها نمی شد. این امکان وجود دارد که این مقدار تجهیزات لشکری که مفقود شده به دست مخالفان دولت افتاده باشد و یا اگر به دست شان نرسیده باشد راههای وجود دارد که در نهایت به آنها برسد.

وی گفت: وقتی که این تجهیزات به افغانستان وارد می شد، افغانستان نمی توانست از آنها بازپرسی و سنجش کند. این ساز و برگ جنگی به میل آمریکایی ها آورده و مصرف می شد. ده درصد تجهیزات جنگی که به افغانستان وارد می شد، معمولاً به طالبان باج داده می شد. این وسایل جنگی مرغوب و پرزرق و برقی که به دستان مخالفان دولت وجود دارد قطعاً حامی ای قوی می خواهد که می تواند آمریکا باشد. تجهیزات عمداً در دست مخالفان ساختگی دولت توسط آمریکا، داده شده است.

این استاد دانشگاه با آمریکایی خواندن مخالفان مسلح دولت گفت: نیروهای موازی با نیروهای افغانستان و نیروهای موازی با نیروهای طالبان ساخت آمریکا است. این تجهیزات قطعاً دست نیروهایی است که بعداً مشخص خواهد شد که ایجاد شده ی انگلیس یا آمریکا هستند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار