افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 12 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

تجلیل از چهاردهمین سال‌گشت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بدخشان

 

دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر بدخشان، چهاردهمین سال‌گشت تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را در این ولایت تجلیل نمود.

 

در این همایش علما، خبرنگاران، فعالین مدنی، زنان، خبرنگاران و شماری از مسئولان نهادهای دولتی و غیردولتی این ولایت اشتراک نمودند.

 

در آغاز این همایش، عارفه نوید رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر بدخشان، چهاردهمین سال‌گشت ایجاد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را به شهروندان کشور تبریک گفت. او هم‌چنان فعالیت‌ها و دستاوردهای چهارده سالۀ کمیسیون را به گونۀ فشرده بیان نمود.

 

خانم نوید گفت، در نتیجه فعالیت‌های مستمر کمیسیون در طی چهارده سال گذشته، 601 هزار و دو صد و چهل و یک نفر در زمینه حقوق بشرآموزش دیدند و بیشتر از 18هزار و دو صد و نزده بار از محلات سلب آزادی بازدید به عمل آمده است.

 

رییس دفتر ولایتی کمیسیون گفت که در طی چهارده سال گذشته 6708  نفر زندانی غیر قانونی با حمایت، دادخواهی و مداخلۀ قانونی کمیسیون از زندان‌های کشور رها شده اند و هم‌چنان 30585 مورد شکایت مبنی بر نقض حقوق بشر در کمیسیون ثبت، رسیدگی و مورد پیگیری قرار گرفته است.

 

عارفه نوید در جریان صحبت‌هایش گفت که در طی چهارده سال 50 مورد زندان شخصی با مداخله قانونی کمیسیون نیز مسدود گردیده است. به گفته خانم نوید در جریان چهارده سال گذشته 37829 مورد قضیه خشونت علیه زنان در کمیسیون ثبت، رسیدگی و مورد پیگیری قرارگرفته است.

 

خانم نوید در ادامۀ سخنرانی‌اش گفت: « از ایجاد کمیسیون تا به حال 77 عنوان گزارش تحقیقی، موضوعی و نظارتی توسط کمیسیون تهیه و به نشر رسیده است، همچنان با 66382  نفر در زمینۀ دسترسی شان به حقوق بشر از طریق ناظران حقوق بشر مصاحبه صورت گرفته است و به همین ترتیب، با 4466 نفر اطفال در نقاط مختلف کشور در زمینه دسترسی شان به حقوق بشر مصاحبه شده است».

 

خانم نوید هم‌چنان می گوید که در جریان چهارده سال گذشته، چهار میلیون و سه صد و هشتاد و سه هزار و هشتصد و نود و شش جلد ماهنامه کیسیون چاپ و در میان شهروندان کشور توزیع گردیده است. به گفته وی، 92 گوردسته جمعی سال‌های جنگ، توسط کمیسیون مستقل حقوق بشر کشف و مورد بررسی مقدماتی نیز قرارگرفته است.

 

رییس دفتر ولایتی کمیسیون نسبت به بدتر شدن اوضاع امنیتی و پیامد آن در ولایت بدخشان ابراز نگرانی نمود. وی گفت که جنگ و ناامنی در این ولایت باعث نقض حقوق بشر گردیده است. او هم چنان گفت این وضعیت باعث نقض حق حیات، آزادی گشت و گذار، حق آموزش و پرورش و حق صحبت نیز شده است.

 

از سویی‌هم، رییس حج و اوقاف ولایت بدخشان، فعالیت‌ها ودست‌آوردهای چهارده ساله کمیسیون مستقل حقوق بشر را ستایش کرد. اوهم‌چنان نسبت به فعالیت‌ها وبرنامه‌های دفتر ولایتی کمیسیون نیز اعلام حمایت نمود.

 

رییس حج و اوقاف این ولایت می‌گوید که دین مقدس اسلام به بهترین صورت حقوق بشر را بیان نموده و هیچگونه تعارضی در این زمینه دیده نمی‌شود. وی همچنین بر این آیۀ کریمه اشاره نموده گفت:«ولقدکرمنا بنی آدم و حملناهم فی البر و البحر… یعنی ما بنی آدم (زن و مرد) را کرامت بخشیدیم و در خشکی و دریا حمل نمودیم. حق کرامت انسانی یکی ازآموزه‌های مهم حقوق بشر است که در اسلام مطابق نص صریح قرآن؛ این حق مورد شناسایی و حمایت اسلام است».

 

داکتر احمد بشیر صمیم رییس شورای ولایتی ولایت بدخشان در همایش چهاردهمین سال‌گشت کمیسیون  گفت که هدف از رسالت پیامبران و نزول ادیان الهی اصلاح امور بشریت بوده است. وهمه ادیان الهی ومخصوصاً اسلام نقش بزرگ و مهمی در تأمین حقوق بشر داشته و دارند.  بنابر این، اسلام با حقوق بشر مخالف نیست.

 

اسامه بصیر نماینده مقام ولایت بدخشان از فعالیت‌ها و دست‌آوردهای چهارده ساله دفتر ولایتی کمیسیون اظهار قدردانی نمود. وی گفت که فعالیت‌های مستمر کمیسیون باعث افزایش سطح آگاهی شهروندان نسبت به حقوق بشر گردیده است.

 

هم‌چنان رییس امور زنان و رییس مجتمع جامعه مدنی این ولایت نیز در این همایش صحبت نمودند. آنها گفتند که فعالیت‌های کمیسیون راه را برای نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق بشری و تحقق عدالت هموار ساخته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار