افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تجلیل از روز همبستگی اقوام پشتون و بلوچ در کابل

در مراسم که شام روز دو شنبه به همین مناسبت برگزار شده بود، برخی از مقامات بلند رتبه حکومت، شماری اعضای شورای ملی، بزرگان قوم بلوچ و خیبر پشتونخوا و شماری از نویسنده ها و اشخاص فرهنگی کشور اشتراک کرده بود.

 

اشتراک کننده گان گفتند که جنگ در دو طرف خط دیورند بالای اقوام پشتون و بلوچ تحمیل شده و نیاز است تا به جنگجویان اجازه داده نشود تا از خاک آنان به نفع خود استفاده کنند.

 

محمد گلاب منگل وزیر سرحدات اقوام و قبایل افغانستان در این نشست گفت، حلقاتی که مخالفان مسلح دولت را حمایت میکنند باید بدانند که روز جنگ دامنگیر آنان نیز خواهد شد:

 

” اگر مردم محل ما اراده راندن جنگجویان را از محل شان بکنند هیچ کسی جلو شان را گرفته نمی تواند هر کشور که در منطقه ما مانع صلح و ثبات می شود و به جنگ دامن میزند این واضح است که آتش جنگ در دامن آنان نیز خواهد رسید تا خود شان هم بسوزد. ”

 

روز همبستگی اقوام پشتون و بلوچ از سال 1928 میلادی به اینسو همه ساله به تاریخ نهم سنبله در کابل و شماری از ولایت افغانستان تجلیل میشود که هدف آن حمایت اقوام از همدیگر می باشد.

 

حسن آبادی یکی از نماینده های قوم بلوچ در این نشت گفت:

 

” بلوچ ها و و پشتون ها با یکدیگر در صلح دوامدار زیست نموده اند ما حالا به این نیاز داریم تا با هم یکجا شده اراده نا پاک دشمن را به خاک یکسان سازیم. ”

 

در همین حال خادم حسین رییس بنیاد پاچا خان در این مراسم گفت، نیاز است تا اقوام پشتون و بلوچ خود شان را با علم، مدنیت و پیشرفت آراسته سازد تا در آینده کسی نتواند جنگ را بالای آنان تحمیل کند:

 

” به این تاکید می کنم چنین که مردمان به این اقرار می کند که کسی دیگری خانه ام را توسط خودم ویران کرد او از مسوولیت های تاریخی، انسانی و اجتماعی اش منکر می شود کار استعمار همین است که خط را توسط خود مردم می کشد و این مسوولیت مردم است که چگونه با مردم بنیشیند. ”

 

مراسم تجلیل از روز همبستگی اقوام پشتون و بلوچ با خوانش اشعار و مقالات و اجرای اتن و موسیقی ملی پایان یافت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار