افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات با حضور رئیس اجرائیه

عبدالله عبدالله

 

از روز جهانی دسترسی به اطلاعات روز گذشته با حضور رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان تجلیل شد. در این مراسم نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان، سفیر و نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، مقامات داخلی و خارجی، خبرنگاران و مسوولین رسانه ها اشتراک کرده بودند.

 

در ابتدا محترم سید اکرم افضلی رئیس دیده بان شفافیت افغانستان سخنرانی کرده و گفت، اولین بار است که از روز جهانی دسترسی به اطلاعات در افغانستان تجلیل می شود.

 

او افزود: وضعیت سیزده سال گذشته و جاری کشور خیلی شکننده است، مردم از بیکاری، ناامنی و فساد به فغان آمده اند.

 

افضلی در ادامه افزود، هنوز هم فساد در ادارات افغانستان بیداد می کند و گفت، ایجاد حکومت داری خوب، مبارزه علیه فساد و پاسخگویی از مطالبات اساسی آنها است که حکومت باید در این زمینه توجه کنند.

 

او گفت، حکومت باید گام های عملی و جدی در عرصه دسترسی به اطلاعات بردارد با وجودیکه شورای وزیران کشور در این بخش هدایت صریح به ادارات دولتی در زمینه دسترسی به اطلاعات داده اما یک شماری از ادارات هنوز هم همکاری لازم نمی کنند.

 

رئیس دیده بان شفافیت افغانستان گفت، اگر چه که قانون دسترسی به اطلاعات دو سال پیش توشیح شده؛ اما هنوز هم نبود بودیجه و همکاری نکردن بعضی ادارات از چالش های اساسی است.

 

محترم تادامیشی یاماموتو نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان در صحبت های خویش گفت، افغانستان هنوز هم در بخش دسترسی به اطلاعات به مشکلات مواجه است.

 

به گفته او، ادارات دولتی کمک و همکاری کنند که مردم به اطلاعات دسترسی پیدا کنند، چون دسترسی به اطلاعات به توسعه افغانستان کمک می کند.

 

محترم یاماموتو در ادامه افزود، دسترسی به اطلاعات حق اساسی مردم است. در این بخش مشکلات است اما نیاز است که مقامات و ادارات به خبرنگاران و رسانه ها همکاری کنند که اطلاعات به مردم برسد.

 

دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان اطمینان داد، مشکل بودیجه ای در سال مالی آینده حل خواهد و حکومت وحدت ملی بطور کامل از قانون دسترسی به اطلاعات حمایت می کند.

 

رئیس اجرائیه در ادامه افزود، مردم افغانستان با قربانی دادن وفدا کاری های زیادی زمینه را برابر کرده اند که تا امروز ما روز دسترسی به اطلاعات را تجلیل کنیم.

 

دکتور عبدالله ادامه داد، جوانان ما که در سنگر اند تنها دفاع از خاک نمی کنند بل از تمام حقوق اساسی و اسلامی مردم دفاع می کنند.

 

رئیس اجرائیه در صحبت های خویش اظهارات برخی از سیاست مداران را رد کرده و تاسف آور دانست که می گویند طالبان افغان اند و حق دارند که قسمت های از افغانستان را زیر تصرف داشته باشند.

 

رئیس اجرائیه در ادامه علاوه کرد: “یک فتوای کلان است. قیمتی که در جنگ پرداخته می شود خیلی زیاد است، از یاد نبریم که سیاست کردن و حکومت کردن باید دور از عقده های شخصی و سلیقوی باشد، برای این که راه را برای خود باز کنند با این سخنان مشکلات دیگری پیدا می کنند”

 

رئیس اجرائیه افزود، کسانی که صلح می خواهند به آنها احترام دارد: جواب او مادر را کی میدهد که فرزندنش در سنگر از کشور دفاع می کند و سینه خود را سپر ساخته. عقده های شخصی و اظهارات غیر مسوولانه را که هر کس بکند فاجعه است. و بگوید وقت ما هم گذشته هر چه کردیم گذشت و این را هم می گویم و به دار هم نمی رویم”

 

رئیس اجرائیه روز جهانی دسترسی به اطلاعات را به همه مبارک باد گفت و بیان داشت، او مشتاق است از مردم بشنود و بیاموزد.

 

رئیس اجرائیه یکبار دیگر اطمینان داد، در قسمت رفع خلا های قانون دسترسی به اطلاعات، مبارزه علیه فساد و مشکلات بودیجوی گام های موثر خواهند برداشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار