افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 13 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی: دیگر هیچ نظامی خارجی نمی‌تواند حریم شخصی افغان‌ها را مورد تجاوز قرار دهد!

رئیس جمهور افغانستان در کنفرانس خبری با دبیر کل ناتو حکم تازه به نیروهای افغان را مصونیت دادن به طالبان ندانست و آن را به مفهوم جلوگیری از تجاوز به حریم شخصی افغان‌ها توسط نظامیان خارجی و داخلی عنوان کرد.

“حامد کرزی” در کنفرانس مشترک خبری با دبیرکل ناتو در کابل اظهار داشت: قرار است به زودی دور سوم روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای افغان آغاز شود و این روند در سال 2013 تکمیل می‌شود. در مورد کاهش شمار نیروهای امنیتی افغان هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.

رئیس جمهور افغانستان در مورد احتمال کاهش تعداد نیروهای امنیتی افغان گفت: تصمیم دولت افغانستان این است که تا سال 2015 و 2016 نیروهای امنیتی افغان به همین کمیت باقی بماند و پس از 2016 با توجه به اوضاع امنیتی در مورد کاهش و یا افزایش این تعداد تصمیم گرفته شود.

** رئیس شورای عالی صلح افغانستان هفته آینده معرفی می‌شود

حامد کرزی با بیان این که مشورت‌های گسترده و لازم با بزرگان، رهبران جهادی و اعضای شورای عالی صلح در مورد تعیین رئیس این شورا انجام داده است، خاطر نشان کرد: تلاش می‌شود رئیس شورای عالی صلح افغانستان هفته آینده معرفی شود.

** مذاکرات کابل – واشنگتن برای امضای پیمان استراتژیک ادامه دارد

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به این که نظامیان خارجی در سال 2014 به طور کامل از افغانستان خارج خواهند شد، افزود: تعداد اندکی از آنها بر اساس پیمان‌های استراتژیکی که افغانستان با برخی کشوهای عضو ناتو امضا کرده است، به منظور آموزش نیروهای افغان در این کشور باقی خواهند ماند.

وی در مورد امضای پیمان استراتژیک با آمریکا گفت: پس از واگذاری مسئولیت زندان بگرام به دولت افغانستان و عملیات‌های شبانه به نیروهای افغان، مذاکرات کابل – واشنگتن برای امضای پیمان استراتژیک ادامه دارد و دولت افغانستان تلاش می‌کند تا شرائط این کشور در این پیمان انعکاس یابد.

** فرمان جدید به نیروهای افغان، مصونیت بخشی به طالبان نخواهد بود

کرزی در ادامه گفت: فرمان تازه‌ای از سوی وی به نیروهای افغان راجع به چگونگی پیشبرد عملیات‌های شبانه صادر شده است که به مفهوم مصونیت بخشی به طالبان نبوده بلکه تلاشی است برای حفظ مصونیت منازل غیرنظامیان افغان که پس از این هیچ نظامی خارجی و داخلی نمی‌توانند حریم شخصی افغان‌ها را مورد تجاوز قرار دهند.

** نیروهای ویژه افغان توانایی پیشبرد عملیات‌ها را دارند

“آندرس فوگ راسموسن” دبیر کل سازمان ناتو در این کنفراس خبری با تأکید بر تعهد این سازمان بر ادامه همکاری برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان بعد از سال 2014، اظهار داشت که بعد از سال 2014 شاهد افغانستانی خواهیم بود که مردم این کشور خود مسئول تأمین امنیت کشور خود خواهند بود.

وی گفت: قبل از این کنفرانس، از بخشی از نیروهای ویژه امنیتی افغان دیدار کرده است که به گفته وی این نیروها از توانایی بسیار کافی برخوردار بوده و برای افغانستان افتخار است که نیروهای آن می‌توانند عملیات‌های ویژه را به صورت درست انجام دهند.

راسموسن افزود که نیروهای ویژه افغانستان یکی از بهترین نیروهای ویژه در منطقه است.

دبیر کل سازمان ناتو با بیان این که پس از پایان 2 مرحله روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی، نیروهای افغان هم اکنون مسئولیت تامین امنیت 50 درصد مردم افغانستان را برعهده دارند، همچنان خاطر نشان کرد که در حال حاضر رهبری 40 درصد عملیات‌های نظامی در افغانستان توسط نیروهای امنیتی این کشور انجام می‌شود.

وی تصریح کرد که در کنفرانس شیکاگو که تا چند هفته دیگر در آمریکا برگزار می‌شود، در مورد ادامه کمک‌های اعضای ناتو بعد از سال 2014 به نیروهای امنیتی افغان و تجهیز این نیروها بحث خواهد شد.

دبیرکل سازمان ناتو در آستانه کنفرانس شیکاگو وارد افغانستان شد و با حامد کرزی رایزینی کرد.

در این کنفرانس خروج نظامیان ناتو از افغانستان و بحث تعداد و تجهیز نیروهای امنیتی افغان از محوری‌ترین مذاکرات خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار