افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

تجارت سلاح توسط پولیس در بغلان!

طالبان با ایجاد روابط و رخنه در برخی ارگان های امنیتی به راحتی جنگ افزار به دست می‌آورند. سلاح‌های مخالفان مسلح بازداشت‌ شده در ولایت بغلان پس از بازداشت آنان از آنها گرفته می‌شود و پیش از این که به فرماندهی پولیس آورده شود دوباره در بازار سیاه برای طالبان فروخته می‌شود. گاهی هم شده یک میل سلاح بیش‌تر از سه بار به دست پولیس افتاده و باز به فروش رسیده است.

 

به طور مثال: به تاریخ 4 نوامبر، 9 نفر از طالبان به مدت 4 ساعت با 40 نفر پولیس درگیری داشتند که در نهایت این 9 نفر طالب که یکی شان زخمی بوده است، بازداشت می‌شود. اما در گزارش برای رسانه‌ها گفته می‌شود که از نزد این افراد 1 میل تفنگ‌چه به دست آمده است!

آیا 9 نفر با یک تفنگ‌چه می‌توانند 4 ساعت با 40 پولیس بجنگند؟

 

واقعیت این است که در این جنگ بیش‌تر از 11 میل اسلحه‌ از نزد مخالفان به دست آ«ده که 6 میل آن «کلاشینکوف»، سه میل آن «پی.کا» و یک میل آن، راکت انداز آر پی جی 7 و یک میل آن تفنگ‌چه‌ی غیرفعالی است که همه این‌ها از سوی پولیس به فروش رسیده است.

 

م غلام محمد معاون مدیریت ضد تروریسم و فرید عضو مدیریت جنایی با هم زمینه‌های فروش قاچاق این سلاح‌ها را به قاچاق‌بران فراهم می‌کنند و شبکه‌ ای را برای این کار درست کرده‌اند که فعالیت‌اش با امکانات پولیس است. خریداران این سلاح‌ها نیز بیشتر خود طالبان و گروه‌های مسلح مخالف دولت و نیز برخی از زورمندان در بغلان هستند. گفته می شود که طالبان با این افراد در ارتباط هستند.

 

هرچند طالبان و مقام‌های امنیتی که دست نشانده آنان هستند تلاش می کنند تا این راز پنهان بماند اما من به عنوان خبرنگار در بغلان خودم را مسوول دانستم تا از این راز پرده برداشته و از تقویت طالبان به سهم خودم جلوگیری کرده باشم.

امیدوارم دولت افغانستان نیز در زمینه به صورت جدی اقدام کند و جلو این چنین تعاملات را بگیرد.

 

ویس الدین نظری – بغلان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار