افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تبدیل پایگاه ناتو در کابل به مرکز درمان معتادان

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دستور داده است که یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های سابق ناتو در کابل به مرکز درمان و آموزش معتادان تبدیل شود.

 

پایگاه موسوم به فنیکس واقع در شرق کابل، یکی از مراکز اصلی نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان بود و بارها هدف حملات مهاجمان انتحاری گروه طالبان قرار گرفت.

 

براساس اطلاعیه دفتر رئیس جمهوری، اشرف غنی به کمیته‌ای متشکل از چند تن از اعضای کابینه گفته که این پایگاه به محل اسکان، درمان و آموزش حرفه‌ای معتادان تبدیل شود.

 

اکلیل حکیمی وزیر مالیه، نورالحق علومی وزیر امور داخله، عبدالستار مراد وزیر اقتصاد، فیروزالدین فیروز وزیر صحت، سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر و نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور در این کمتیه عضویت دارند.

 

اعضای این کمیته در دیداری که دیروز (۲۵ قوس) با آقای غنی داشتند، گزارش دادند که این دستور او به مرحله اجرا رسیده است.

 

در حال حاضر اردوگاه فینکس تحت کنترل وزارت داخله است و آقای غنی گفته که این وزارت باید آن را تخلیه کند و در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد و وزارت مالیه هم منابع مالی لازم را برای تبدیل این پایگاه به مرکز درمان معتادان فراهم کند.

 

براساس آمارهای رسمی، بیش از یک ملیون نفر در افغانستان به مواد مخدر معتادند که ۳۵۰ هزار نفر آن‌ها هروئین و تریاک مصرف می‌کنند.

 

یک گزارش وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان بیانگر آن است که سالانه بیش از ۳۵۰ هزار دالر صرف درمان معتادان می‌شود.

 

پارسال این وزارت شمار کل مراکز درمان معتان را ۱۰۱ مرکز شامل ۲۴۶۵ بستر در ۲۸ ولایت اعلام کرد که ۲۵ هزار نفر در آن‌ها درمان می‌شوند. ۸۰ درصد این مرکز به کمک منابع خارجی فعالیت می‌کنند.

 

افغانستان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر جهان است که بخش اعظم این مواد به خارج صادر می‌شود. یک گزارش دفتر جرم و مواد مخدر سازمان ملل حاکی است که در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ حدود ۱۵۵ تن هروئین خالص از افغانستان به مقصد اروپا قاچاق شده بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار