افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

تا تشکیل دولت وحدت ملی فاصله ای نیست!

پس از جنجالهایی که توافقنامه ی آمریکایی میان دو عبدالله و اشرف غنی بر پا کرد، قرار بر این شد تا تیم های وابسته به دو تیم تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی از روز شنبه کار مشترک بر روی ” برنامه هایی برای آینده افغانستان” را آغاز نمایند.

این کار از دیروز چهارشنبه 22 اشد با حضور نمایندگان مسلکی دو تیم انتخاباتی به منظور ارایه تعریف مشخص از صلاحیت‌های پست اجرایی و ساختار دولت وحدت ملی به شکل رسمی کار خود را آغاز کردند تا درباره این دو موضوع مهم بحث و تبادل و نظر نمایند.

گفته می شود: اینکه دایره کاری و صلاحیت پست اجرایی چه خواهدبود، موضوعی است که تیم وحدت ملی بر سر آن کار خواهد کرد تا به یک نتیجه مشخص برسد که ساختار کلی دولت وحدت ملی و مکانیسم مشارکت هر دو تیم واضح و روشن گردد.

در اولین روز این نشست جناب فاضل سانچارکی به عنوان سخنگوی تیم اصلاحات و همگرایی در پاسخ به این پرسش که آیا سکتورهای امنیتی و اقتصادی میان دو تیم تقسیم خواهد شد؟ گفت: باید از به کار بردن واژه تقسیم قدرت پرهیز کنیم و آنچه در متن توافق سیاسی آمده که دولت وحدت ملی با مشارکت هر دو تیم، براساس شایستگی و لیاقت توسط هر دو تیم تشکیل می‌شود، زیرا در حال حاضر کشور به کار نیاز دارد. لذا رسانه‌ها اجازه بدهند تا تیم وحدت ملی بر سر نحوه همکاری در آینده کار کنند و بعد نتایج به آنان اعلام گردد.

وی در ادامه تصریح کرد که پست اجرایی، در نقش “صدر اعظم اجرایی” ظاهر می‌شود و صلاحیت آن یکی از محورهای بحث است. اما بلافاصله جناب فیض الله ذکی، سخنگوی تیم تحول و تداوم درباره کلمه “صدر اعظم اجرایی” گفت که این اصطلاح مخالف قانون اساسی است، زیرا براساس این تعریف صدراعظم رییس دولت است، در حالیکه در قانون اساسی رییس جمهور، رییس دولت است.

محترم ذکی افزود که تردیدی وجود ندارد که در ایجاد پست اجرایی در ستاد توافق دارند ولی این پست توسط فرمان رییس جمهور ایجاد خواهد شد و صلاحیت و وظایف آن توسط رییس جمهور مشخص می‌شود و تیم فنی درباره روند اجرایی شدن آن بحث می‌کند. ولی طرح ایجاد پست نخست وزیری اجرایی به جرگه محول می‌شود.

نماینده تیم تحول و تداوم افزود که در بند اول کلیک اعلامیه مشترک نیز قید شده که تمام توافقات براساس قانون اساسی افغانستان باشد و در متن اعلامیه مشترک آمده که “التزام و احترام به قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان و حرکت در چهارچوب احکام و دستورات آن، سنگ بنای تمام اقدامات و اصلاحاتی خواهد بود که در حال حاضر و آینده مورد توجه قرار می‌گیرد.”

اگر از این اختلاف نظرها که قرار است در هفته آینده تبدیل به تفاهم گردد، بگذریم. این سوال پیش می آید که اپوزیسیون دولت آینده چه کسی خواهد بود؟

یکی از بحث‌های مهمی که در اعلامیه مشترک امضا شده توسط دو نامزد مطرح است ایجاد پست اپوزیسیون است که در اعلامیه مشترک تصریح شده است؛ “رئیس جمهوری مقام رهبر اپوزیسیون را ایجاد می‌کند و نامزد دومی انتخابات شخص مورد نظرش را انتخاب می‌نماید تا این مقام را اشغال کند.”

اکنون با توجه به مشارکت نامزد بازنده انتخابات در ساختار حکومت، نقش این اپوزیسیون کمرنگ جلوه می‌کند ولی سخنگویان دو ستاد انتخاباتی تعریف دیگری از اپوزیسیون ارایه کردند.
آقای ذکی گفت که بدون شک برداشت از اپوزیسیون در افغانستان تعریف کلاسیک آن است و در این تعریف اپوزیسیون به کسانی گفته می‌شود که رای دوم را در انتخابات می‌گیرد. در کشورهای مثل افغانستان یک تیم برنده و یک تیم بازنده و در جایگاه اپوزیسیون قرار می‌گیرد؛ چون دو تیم در تشکیل حکومت وحدت ملی نقش دارند، اپوزیسیونی دیگر وجود ندارد.

او افزود که به لحاظ منطق سیاسی احتمال دارد که یک حزب و گروه سیاسی در خارج از ساختار دولت وحدت ملی مطرح شود و در نقش اپوزیسیون ظاهر شود که این افراد از نظر دولت وحدت ملی به دید احترام دیده خواهد شد و با رهبر اپوزیسیون در مسایل مهم ملی مشوره می‌شود.

محترم سانچارکی نیز در این باره گفت که در بر گیرندگی نظام نیز نمی‌تواند صددرصد باشد و همه را تحت پوشش قرار دهد. در ۱۴ سال گذشته اپوزیسیون توسط دولت به رسمیت شناخته نشد ولی در دولت وحدت ملی اپوزیسیون نیز در ساختار نظام جایگاه مشروع و قانونی خود را خواهد یافت و در تصمیم گیری‌های بزرگ ملی نقش دارد.

اینگونه که سخنگویان دو تیم می گویند، جای هیچ نگرانی درباره تشکیل دولت وحدت ملی وجود ندارد زیرا مشاوران غربی برای هر مساله و مشکلی که به وجود می آید بصورت فوری یک راه و چاره ای پیدا می کنند تا به هر طریق که شده دل هر دو نامزد محترم به دست آید و در صلح و آرامش به خانه ی بخت دولت جدید بروند.

قانون کم داریم، قانون اضافه می کنیم. پست و مقام نداریم، پست و مقام ایجاد می کنیم. اپوزیسیون نداریم، اپوزیسیون می سازیم. کمیسیون وحدت ملی نداریم، کمیسیون وحدت ملی تشکیل می دهیم و …. شما فقط مشکلات طرح آمریکا را بگویید، آن وقت ببینید چگونه در کمتر از ساعتی حل و فصل می شود تا اعتماد از دست رفته مردم افغانستان نسبت به کاخ سفید دوباره به دست آید!!!

فقط کافی است مردم کمی دیگر صبر داشته باشند تا ببینند این آشی که آمریکا برای کشور ما پخته است، چقدر روغن دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار