افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

تا انتخابات اصلاح نشود عبدالله راضی نمی شود

هفت ماه از حکومت وحدت ملی می گذرد. وعده های فراوانی به مردم امیدوار کشور داده شده بود اما دیدیم که هیچ کار انجام نشد. وعده اصلاح انتخابات به آنجا انجامید که کمیسیونی تشکیل شد که به گفته بسیاری کمیسیونی سیاسی است که به نفع تشکیل دهندگان خود کار می کند و کمیسیونی تخصصی نیست و هنوز حتی بر سر رییس این کمیسیون کشمکش وجود دارد به طوری که این کمیسیون تا به حال نتوانسته است کار خود را آغاز کند. نا امنی ها در این ماهها به اوج خود رسیده است. حتی در امن ترین مناطق کشور هم ناامنی به وجود آمده است؟ چرا حکومت هیچ کاری برای این وضعیت نمی کند؟ چرا کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی باید سیاسی باشد؟ مگر قرار نیست اصلاحات در انتخابات بیاید؟

 

فضل احمد معنوی رییس پیشین کمیسیون انتخابات در برنامه «تحول» گفت: مسوولین انتخاباتی در دوره جاری نتوانستند سلامت انتخابات را حفظ کنند. به هر حال وقتی قرار بر این شد که حکومت وحدت ملی به وجود آید، اولین چیزی که همه انتظار آن را داشتند این بود که باید سیستم انتخابات اصلاح شود تا مردم بار دیگر دچار این مشکلاتی که شاهد آن بودند، نشوند. به همین دلیل در توافقنامه بین دو رهبر بحثی از ایجاد یک کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی که شامل قوانین نظام های انتخاباتی است می شود که بر سر آن کار کنند. باور من است که اگر اراده ای سیاسی در این زمینه وجود می داشت کار به این جنجالهایی که وجود دارد نمی رسید.

 

وی اراده اصلاحات در انتخابات را در گذشته هم ندیده و افزود: در گذشته هم اراده ای برای اصلاحات انتخاباتی وجود نداشت. اجازه ندادند که اصلاحاتی در انتخابات به وجود آید تا نظام انتخاباتی سالم در افغانستان داشته باشیم. عده ای هستند که فکر می کنند اگر انتخابات سالم برگزار شود دستاوردهای سیاسی آنها تمام می شود.

 

معنوی، دست هایی از حکومت گذشته را در ممانعت از اصلاحات انتخاباتی دخیل می داند و می گوید: نابسامانی هایی که در این دوره داریم محصول کارهایی است که در حکومت گذشته انجام شده است. حکومت گذشته می توانست کارهایی را انجام دهد که ما به این دردسر انتخاباتی مواجه نمی شدیم اما نه تنها این کار را خود انجام ندادند بلکه موانع جدی را ایجاد کردند و نگذاشتند که اصلاحاتی که لازم بود به وجود آید. جدای از این، برای جامعه بین المللی هم لابی گری نموده و نگذاشتند که جامعه بین المللی هم در این بخش توجه خاص مبذول بدارد که اصلاح به وجود آید.

 

رییس پیشین کمیسیون انتخابات، دوام کشمکش ها را به نفع کشور ندانسته و گفت: با وجود این کشمکش هایی که حالا در نظام وجود دارد، کشمکش هایی مانند وجود اختلاف بر سر انتخاب رییس کمیسیون اصلاح انتخاباتی. دوام این وضعیت به معنای بی سر و سامانی و برهم خوردن ثبات نسبی وضعیت موجود است.

 

معنوی اظهار کرد که اگر اصلاحات در انتخابات به وجود نیاید گروه ریاست اجرایی نمی گذارند انتخاباتی در کشور اجرا شود و افزود: به طور قطع این ترکیب در کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی تغییر می یابد. به طور قطع تا یک سال دیگر انتخاباتی وجود نخواهد داشت. هر دو کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی دیگر وجود نخواهند داشت. تا تغییر اساسی هم در نظام انتخاباتی شامل نهادها و بعضی قوانینی را که قانون اساسی اجازه تغییر آن را می دهد، به وجود نیاید انتخابات دیگری انجام نخواهد شد. دلایل آن، اینها است که خواستار تغییر در نظام انتخاباتی طرف کاندیدای دوم است و این مساله را در داخل توافقنامه گنجانیده بودند. مشخصا جناج ریاست اجرایی از اول خواهان تغییر بودند و به هیچ وجه از این مساله گذشتنی نیستند. این مساله حتما باید صورت بگیرد چرا که اگر انجام نشود به معنای این است که در جریان انتخابات دروغ گفته اند. رییس جمهورغنی باید امضای خود را برای کمیسیون اصلاح انتخاباتی موجود پس بگیرد و کمیسیون را تصحیح کند. چهره های که در کمیسیون انتخاباتی وجود دارند چهره های خوبی هستند ایراد این کمیسیون در این است که اعضا در ترکیب خوبی قرار نگرفته است.

 

وی ادامه داد: اگر اصرار رییس جمهور بر همین کمیسیون و با همین ترکیب است پس بهتر است که این کمیسیون وجود نداشته باشد، چرا که کمیسیون مستقل انتخابات را داریم و کار خود را به شیوه ای که رییس جمهور می خواهد انجام می دهد.

 

معنوی ایجاد اصلاحات را به نفع نه تنها مردم بلکه به نفع حکومت دانسته و افزود: اگر حکومت وحدت ملی اصلاحات واقعی را به وجود آورد یک بار دیگر اعتماد را ایجاد می کند، باورها ایجاد می شود و در واقع بی اعتمادیهای که تا الان به وجود آمده است ترمیم می شود. اگر باز هم به این موضوع توجه نشد بی اعتمادی بر روی بی اعتمادی به وجود می آید که این بدتر از هر چیزی برای یک حکومت است.

 

وی در پایان گفت: هفت ماه می شود که حکومت در رکود است و در واقع هیچ کاری انجام نشده است و تنها کاری که انجام شده است، اختلاف و کمشکش میان رهبران برای انتخاب پست ها بوده است. تا وقتی که هم پذیری به وجود نیاید هیچ اتفاقی در کشور نخواهد افتاد. تا وقتی رهبران اختلاف نظرها را میان خود حل نکنند و با گذشت و ایثار کار نکنند وضعیت از این هم بدتر خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار