افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

تاکید کرزی بر انتقال کامل زندانیان بگرام…

 حامد کرزی می گوید که هر گونه تاخیر و تخلف در تحویل دهی زندان بگرام، خلافی تفاهمنامه امضا شده بین کابل و واشنگتن است.

حامد کرزی رییس جمهور کشور در دیدار با مارک گروسمن نمایندۀ خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان و هیئت همراهش گفت: تأخیر در تحویل دهی زندانیان افغان، تخلف جدی از تفاهمنامۀ افغانستان و امریکا می باشد.
وی تأکید کرد که باید ششصد زندانی افغانی که هنوز در نزد قوای امریکایی هستند، به افغان ها سپرده شوند.
او، تأخیر در تحویل دهی این زندانیان را پس از تاریخ ۹ سپتامبر، تخلف جدی از تفاهمنامه امضا شده میان افغانستان و امریکا دانست.
حامد کرزی با اشاره به پروتوکول شماره دوم الحاقی کنوانسیون ژنیو که از جانب امریکا بر آن استناد صورت می گیرد و توقیف بدون محاکمۀ  دراز مدت متهمین را مساعد می سازد، گفت که مسؤولین ارگان های عدلی و قضایی کشور دربارۀ مطابقت این پروتوکول با قوانین افغانستان به گونه ای که در تفاهمنامه ذکر شده است، به زودی نظر خود را ارائه خواهند کرد، اما ادامۀ در بند نگهداشتن افغان ها توسط امریکایی ها با روحیۀ دوستی و قرارداد همکاری های استراتیژیک میان افغانستان و امریکا همخوانی ندارد.
رییس جمهور افزود، مردم افغانستان مسئلۀ زندان ها و توقیف افغان ها را مربوط به حاکمیت ملی خود می دانند و در قرارداد همکاری های استراتیژیک میان دو کشور احترام به حاکمیت ملی افغانستان منحیث یک کشور مستقل، بارها  ذکر شده است.
گفتنی است که زندان بگرام به تازگی به شکل رسمی از نیروهای امریکایی به افغان ها سپرده شد، اما هنوز هم شماری از زندانیان این زندان در نزد امریکایی ها باقی هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار