افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 24 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

تاکید نیکولاس هایسم بر اشتراک کشورهای منطقه در مبارزه با تروریزم

نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان، یک بار دیگر از کشورهای منطقه خواست که در مبارزه با تروریزم افغانستان را کمک کنند.

 

نیکولاس هایسم در دیدار با مقامات ولایت فاریاب گفت، در جنگ افغانستان اتباع کشورهای همسایه دخیل اند و به همین دلیل کشورهای همسایه هم مسوولیت دارند تا در نبرد علیه افراد مسلح از حکومت افغانستان حمایت کنند:

 

” کشورهای منطقه که اکثریت افراد مسلح از آنجا می آیند و کشورهای منطقه که اکثریت افراد مسلح به آنجا می روند، در حال حاضر در افغانستان جنگ می کنند و به نظر من مناسب نیست که کشورهای منطقه در مبارزه با مشکل که مشکل افغانستان نه، بلکه مشکل منطقه است، تا حد توان حکومت افغانستان را کمک کنند. ”

 

نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان همچنان خاطر نشان نمود که با مقامات محلی در مورد مشکلات امنیتی ولایت فاریاب گفتگو کرده است.

 

فاریاب در این اواخر، محراق حملات افراد مسلح مخالف بخصوص افرادی قرار گرفته که گفته می شود، در جمع آنها اتباع کشورهای مختلف آسیای میانه حضور دارند.

 

آخرین حادثه خشونت بار در ولایت فاریاب حملهء انتحاری در ولسوالی المار بود که در نتیجه حدود 20 نفرعمدتاً غیر نظامیان در آن، کشته شدند.

 

دفتر معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در کابل یا (یوناما) دیروز این حمله را تقبیح کرده، آن را یک عمل وحشیانه و بی احترامی به بشریت خواند.

 

دفتر یوناما در اعلامیه که در این رابطه به نشر رسانده گفته است که حمله بر غیر نظامیان در ولسوالی المار نشان می دهد که مخالفین مسلح به زندگی انسانان هیچ گونه احترامی ندارند.

 

به نظر میرسد که آقای هایسم برای همدردی با قربانیان این حادثه و بررسی وضعیت امنیتی ولایت فاریاب به این ولایت ستراتیژیک شمال سفر کرده بود.

 

از مسالهء رفت و آمد افراد مسلح افراطی از جمهوریت های شوروی سابق که هر یک آن اکنون یک کشور مستقل است، محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان، در اجلاس رهبران کشورهای عضو سازمان شانگهای در شهر اوفای روسیه یاد آوری نمود و در مبارزه و جنگ با این افراد کمک کشورهای منطقه را تقاضا کرده است.

 

نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان بدون اشاره به کدام کشوری خاطر نشان نمود که این نظر وی مورد توجه اشتراک کننده گان نشست ماه گذشتهء شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز قرار گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار