افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

تاکید مقام های هند و افغانستان بر گسترش روابط استراتژیک

زلمی رسول وزیر امور خارجه که اخیراً به هند سفر کرده در یک نشست مشترک خبری با اس. ام کریشنا وزیر امور خارجه هند گفت که کابل به دنبال گسترش روابط استراتژیک با دهلی جدید است.
رسول تاکید که گسترش روابط استراتژیک هند و افغانستان، نه تنها به نفع دو کشور است بلکه در زمینه تقویت ثبات در منطقه نیز کمک می کند.
هند از جمله کشورهای تاثیر گذار در افغانستان و از بازی گران اصلی سیاسی در منطقه به شمار می رود.
روابط سیاسی کابل و دهلی جدید در جریان ده سال گذشته سیر صعودی داشته و همکاری های هند در امر رشد و انکشاف اقتصادی در افغانستان، چشمگیر بوده است.

وزیر امور خارجه افغانستان گفت:” ما و هند به دنبال گسترش همکاری در زمینه ‌های اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و نظامی هستیم.”
رسول افزود، افغانستان نه تنها خواهان همکاری های هند در عرصه آموزشی نیروهای امنیتی است بلکه از این کشور می خواهد تا در امر تمویل تجهیزات نظامی نیز افغانستان را یاری کند.
نگرانی پاکستان
پاکستان رقیب دیرینه هند، همواره از گسترش روابط افغانستان و هند در ده سال گذشته، اظهار ناخوشنودی کرده است.
گزارش هایی وجود دارد که سازمان استخباراتی پاکستان، شدیداً نگرانی گسترش روابط استراتژیک کابل و دهلی جدید است و به همین دلیل شورشیان مسلح را کمک می کند تا بر منافع هند در افغانستان، حمله کنند.
حمله مرگبار انتحاری بر سفارت هند در 7 جولای 2008 خورشیدی و کشته شدن شماری از کارمندان و انجینیران هندی در افغانستان از مواردی است که به سازمان استخباراتی پاکستان نسبت داده می شود.
اسلام آباد همواره این ادعا ها را رد کرده و بر داشتن رویکرد صلح آمیز در قبال افغانستان تاکید کرده است.
کمک های مالی هند به افغانستان در مقایسه به کمک های همسایه جنوبی (پاکستان) چشمگیر است و به شش برابر کمک های پاکستان می رسد.
آموزش نیروهای نظامی افغانستان، اهدای صدها بورسیه تحصیلی، بازسازی خطوط ملی هوایی افغانستان و اعمار ساختمان جدید پارلمان از عمده ترین کمک های هند به شمار می رود.

افغانستان؛ مرکز ثبات منطقه
اس.ام. کریشنا وزیر امور خارجه هند در نشست مشترک خبری با زلمی رسول گفت که کشورش در قبال مردم افغانستان هم چنان متعهد باقی می ماند.
او گفت:” هند به دنبال این است تا به تعهدات خود در برابر مردم افغانستان عمل کرده و صلح، ثبات و رفاه را برای ملت افغانستان به ارمغان بیاورد.”
روابط افغانستان و هند تنها در زمان “امارت اسلامی طالبان” به تیرگی گرایید اما پیش از آن هند با تمامی دولت های حاکم در افغانستان روابط دوستان و مناسبی داشته است.
وزیر امور خارجه هند افزود:” ما به کمک‌های خود برای آغاز و تکمیل پروژه‌های مختلف در افغانستان ادامه می‌دهیم. این کمک ‌ها در راستای انجام استراتژی “همبستگی ملی افغانستان” صورت می گیرد.”
او از افغانستان به عنوان “مرکز ثبات منطقه” یاد کرد و گفت که هند در امر مبارزه با افراط گرایی و تروریزم در این کشور کمک می کند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار