افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

تاکید محمد امین وقاد بر تعین سرپرست برای شورای عالی صلح

 

قاضی محمد امین وقاد عضو شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، برای اعادۀ اعتبار تلاش‌های صلح، باید هرچه زودتر سرپرست این شورا تعیین شود.

 

به گفته قاضی محمد امین وقاد برای مؤفقیت تلاش‌های صلح که حکومت افغانستان آن را آغاز کرده، مهم است تا برای کوتاه مدت سرپرست این شورا تعیین شده، بعد روی تعیین رئیس دایمی آن بحث شود.

 

قاضی محمد امین وقاد می‌گوید، افغان‌ها صلح می‌خواهند و برای عملی ساختن این خواست‌شان بر اساس فیصله جرگۀ مشورتی، شورای عالی صلح افغانستان ایجاد شد که بدون وقفه به کارش ادامه می‌دهد.

 

قاضی محمد امین وقاد با تأکید روی تعیین سرپرست این شورا گفت:

 

“رئیس جمهور فرمان داده و احتمال دارد در هفتۀ جاری تعدادی از زندانیان حزب اسلامی از محبس رها شوند. برای پیشرفت همه کارها، این‌که در عملی شدن موافقت‌نامه با حزب اسلامی مشکل و مانع ایجاد نشود و برای رفع تحریم‌ها فعالیت شود مسایلی در سطح بین‌المللی اند، همچنان برای آن‌که اعتبار پروسۀ صلح اعاده شود، تعیین رهبر یا سرپرست یک ضرورت است. رئیس جمهور این ضرورت را درک کرده‌است و به زودی اقدام خواهد کرد.”

 

به گفته قاضی محمد امین وقاد، هیئت اجرائیه ۱۸ نفری شورای عالی صلح افغانستان در هفته جاری با رئیس جمهور ملاقات نموده، روی این موضوع صحبت خواهند کرد.

 

به گفته وی معاونان این شورا توانایی آن را دارند که از این شورا سرپرستی کنند، ولی تا هنوز در این مورد فیصله نشده‌است.

 

قاضی محمد امین وقاد تأکید کرده‌است که رئیس این شورا باید کسی تعیین شود که در این عرصه تجربه داشته، در تأمین روابط با مخالفان مشکل نداشته و شرایط را درک کند.

 

آقای وقاد افزود:

 

“باید کسی تعیین شود که تجربه داشته باشد، از جانب طالبان هم قابل قبول باشد. بالای وی اعتبار شود و این پروسه را به نمایندگی ملت پیش ببرد، با کشورهای همسایه و جامعۀ جهانی مذاکره و مشورت کند. برای پیشبرد و پیشرفت موافقت‌نامه صلح با حزب اسلامی و زنده ساختن این جریان یک شخصیت واجد شرایط به کار است که از جانب حکومت تعیین شود و این روند را پیش ببرد.”

 

پیر سید احمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان روز شنبه وفات کرد و در ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار به خاک سپرده شد.

 

به گفته شورای عالی صلح، نسبت مصروفیت در مراسم جنازه و فاتحه رئیس این شورا نتوانسته‌است بالای چگونگی تعیین رئیس جدید غور کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار