افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

تاکید رئیس اجراییه بر حمایت از سرمایه گذاران

عبدالله عبدالله

 

جلسه تحت ریاست جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان بمنظور رسیده گی به مشکلات پارک صنعتی صنایع سبز در شهرک رهایشی پیروزی، با اشتراک شماری از مسئولین نهاد های ذیربط دولتی وسکتور خصوصی در قصر سپیدار برگزار شد.

 

رئیس اجرائیه کشور هدف این نشست را دریافت راه حل در خصوص رفع چالش های فرا راه پارک صنعتی صنایع سبز و حمایت جدی دولت از سکتورهای خصوصی عنوان نمود.

 

در نخست شیرباز کمین زاده رئیس اتحادیه صنعت کاران افغانستان گزارش مفصل را پیرامون پارک صنعتی صنایع سبز ارائه نمود. بنا به گفته وی مشکلات این پروژه به حکومت قبلی بر میگردد و در طول یک دهه گذشته ادارات مربوطه در مورد این پروژه مسوؤلانه برخورد نکرده است.

 

سپس محسن امیری رئیس شرکت صنایع سبز، ضمن ارائه معلومات درمورد مشکلات پارک صنعتی صنایع سبز افزود: این پروژه مطابق ماستر پلان وزارت شهرسازی درنظر گرفته شده است. وی همچنین علاوه نمود: اگر دولت این زمین را در اختیارما قرار می داد سرمایه گذاری هنگفت صورت میگرفت. براساس گفته های محسن امیری پارک صنعتی صنایع سبز مطابق استندرد های بین المللی اعمار خواهد شد.

 

در ادامه سید سعادت منصور نادری وزیر امور شهرسازی به برخی ازمشکلات تخنیکی موجود درخصوص این پروژه اشاره نمود و گفت: عدم آب و برق کافی از مشکلات اصلی این پروژه است، در ضمن توقف کار این پروژه براساس فیصله شورای عالی اقتصادی صورت گرفته است.

 

شورای عالی اقتصادی دریکی از نشست های قبلی فیصله کرده است که پارک صنعتی صنایع سبز در ساحه پروژه ریکا اعمارشود تا صنعت کاران با مشکل کمبود آب و برق مواجه نگردد.

 

خان جان الکوزی معاون اتاق های تجارت و صنایع، پروژه پارک صنعتی صنایع سبز را بهترین برنامه شفاف میان دولت و سکتور های خصوصی عنوان کرد.

 

وی همچین تاکید نمود: عدم تطبیق این پروژه در ساحه مجتمع رهایشی پیروزی منجر به ساقط شدن اعتماد سکتور خصوصی نسبت به دولت میگردد.

 

پس از آن رئیس عمومی اداره مستقل انکشاف زون پایتخت گفت: حکومت به سختی می تواند آب و برق منازل رهایشی در آن ساحه را فراهم نماید. به این خاطر درصورت اعمار پارک صنعتی صنایع سبز، دچار مشکل تخنیکی و کمبود آب و برق خواهد شد.

 

در ادامه رئیس اداره اراضی پیرامون این پروژه صحبت کرد: زمین پارک صنعتی صنایع سبز توسط وزیرشهرسازی حکومت قبلی توزیع گردیده بود و این اداره در جریان نبوده است. اما اداره اراضی آماده گی لازم، برای تطبیق پروژه مورد نظر در هر دو ساحه (مجتمع رهایشی پیروزی یا ساحه ریکا) را دارد.

 

همچنان آقای پشتون پیرامون این پروژه گزارش داده و علاوه کرد: بودجه مشخص در مورد تامین آب در نظر گرفته شده بود و دیگر مشکل خاص در باره کمبود آب وجود ندارد.

 

در اخیر رئیس اجرائیه کشور پس از ارزیابی و بررسی همه جانبه ی مشکلات این پروژه تاکید کرد: دولت برای حمایت همه جانبه از سکتور های خصوصی و سرمایه گذاران داخلی مصمم است.

 

وی همچنین به رهبری وزارت انرژی و آب، امور شهرسازی، اداره اراضی و بخش آب رسانی هدایت داد: تا درمورد حل مشکلات پارک صنعتی صنایع سبز جلسه های مشترک را برگزار کرده و راه های منطقی و درست را جستجو نمایند.

 

رئیس اجرائیه کشور در ادامه اظهار داشت: شخصآ تلاش می کند تا در مورد فیصله شورای عالی اقتصادی تجدید نظر صورت گیرد.

 

دکتورعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور در اخیر اطمینان داد که مشکلات پروژه صنعتی صنایع سبز را به صورت جدی در شورای عالی اقتصادی به بحث می گیرد تا در این باره باتوجه به اهمیت پروژه برای رفع مشکلات مورد نظر تصمیم منطقی و نهایی گرفته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار