افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

تاکید دوکتور فریده مومند بر تدوین استراتیژی جندر و پالیسی منع ازار و اذیت جنسی در نهاد های تحصیلات عالی کشور

فریده مومند

 

هدف از تدوین این دو سند فراهم نمودن زمینه های تساوی جندر در نهاد های تحصیلات عالی کشور از طریق افزایش تعداد استادان و محصلان اناث و همچنان فراهم نمودن محیط محفوظ و مصئون که در آن زنان و مردان بدون آزار و اذیت به صورت خلاقانه تحصیل و کار نمایند.

 

در محفلی که به این منظور به اشتراک هیات رهبری وزارت تحصیلات عالی، وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، معینان وزارت های اطلاعات و فرهنگ امور زنان، شهدا و معلولین، مشاورین دفتر بانوی اول و ریاست اجرائیه روسا و معاونین علمی پوهنتون های کشور؛ در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، پوهنوال دوکتور فریده مومند وزیر تحصیلات عالی طی صحبتی گفت: تدوین استراتیژی جندر و پالیسی منع ازار و اذیت جنسی در نهاد های تحصیلات عالی کشور و سایر بخش های این وزارت به منظور توانمندی، تقویت نقش و سهم زنان در نهاد های تحصیلات عالی و همچنان به منظور تحقق برابری جنسیتی، آگاهی زنان از حقوق اساسی شان می باشد.

 

وزیر تحصیلات عالی علاوه کرد با تدوین این دو سند ملی نه تنها بر اهیمت نقش و سهم زنان در نهاد های تحصیلی توجه صورت میگیرد بلکه در کنار آن برنامه های علمی جهت تقویت و حضور زنان در تمام سطوح علمی و اکادمیک پوهنتون تعریف و نقش خانم ها را در سطوح مختلف به خصوص در پوهنتون ها برجسته تر و موثر تر خواهد نمود.

 

بعداً پوهاند محمد عثمان بابری معین علمی این وزارت ضمن قدردانی و سپاس گذاری از دفتر USAID و کسانیکه در تدوین این دوسند تلاش نموده اند، در رابطه چالش ها و مشکلات حضور زنان در نهاد های تعلیمی و تحصیلی در مقایسه به امروز معلومات همه جانبه ارائه نموده گفت طی سال های اخیر تغییرات مثبت و قابل ملاحظه در بخش حضور جوانان در نهاد های تحصیلات عالی به ویژه دختران رونما گردیده است.

 

پوهاند بابری اضافه کرده گفت عوامل که نقش زنان را در نهاد های تحصیلات عالی کم رنگ می سازد کمبود لیلیه ها، تعداد اندک فارغان اناث از دوره ثانوی، مشکلات امنیتی و سایر موارد می باشد.

 

وی گفت که برای حل مشکل لیلیه ها وزارت تحصیلات عالی درنظر دارد تا امکانات لیلیه را برای چهار هزار محصل اناث تا سه سال آینده فراهم سازد.

همچنان در این محفل داکتر وحید عمر رئیس برنامه حمایت از پوهنتون ها، پیام های وزارت های امور زنان، پیام های تصویری USAID و پیام های محصلان اناث پوهنتون های کشور ارائه گردید.

قرار است این ورکشاپ امروز نیز ادامه داشته که در آن روی تطبیق عملی دو سند بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار