افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 27 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

تام گرسبک: طالبان و داعش دشمن همدیگر هستند!

طالبان و داعش

سخنگوی ماموریت حمایت قاطع داعش و طالبان را دشمن یکدیگر خواند.

پس از ملی‌گرا خوانده شدن طالبان و پوچ‌گرا خواندن داعش توسط دپلومات ارشد امریکایی اکنون سخنگوی ماموریت حمایت قاطع نیز با دشمن خواندن این دو گروه به وجود تفاوت میان داعش و طالبان اذعان کرد.

تورَن تام گرسبک سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در گفت‌وگو با میلیتاری تایمز مدعی شد که بر خلاف اظهارات مقامات روسی حضور تروریست‌های داعش در افغانستان رو به کاهش است.

وی با بیان اینکه داعش در افغانستان و گروه طالبان دشمن یکدیگر استند، اظهار داشت نیروهای امنیتی افغان و نظامیان خارجی خواستار بازی سیاسی با این گروه‌ها نیست و جمعی را علیه دیگری تقویت نمی‌کند.

این در حالی است که واشینگتن بارها مسکو را به حمایت از طالبان علیه داعش متهم کرده است و ماه گذشته آلیس ولز معاون وزیر خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوب آسیا بدون نام بردن کشور خاصی گفت که واشینگتن از همکاری برخی کشورها با طالبان برای مقابله با گسترش و نفوذ داعش در افغانستان حمایت نمی‌کند.

وی در ادامه نیز با تاکید بر تفاوت داعش و طالبان گفت طالبان یک گروه شبه‌نظامی و ملی‌گرا است در حالی که داعش نیروی پوچ‌گرا است که قصد نابودی افغانستان را دارد .

گرسبک در حالی اظهار داشت که نیروهای خارجی داعش در افغانستان را سرکوب می‌کند و حضور این تروریست‌ها در نتیجه عملیات آن‌ها کاهش یافته است که قوماندانی نظامیان خارجی پیش از این نیز سال 2017 را سال نابودی داعش در افغانستان اعلام کرده بود؛ وعده‌ای که محقق نشد.

با این حال بسیاری از کارشناسان و مقامات افغان تصریح می‌کنند که امریکا نه تنها در مبارزه با داعش جدی نیست بلکه از این گروه تروریستی حمایت تسلیحاتی و تدارکاتی نیز می‌کند.

به گفته حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشورمان داعش محصول و ابزار امریکا برای پیشبرد سیاست‌های کلان این کشور در منطقه است و حمایت واشینگتن از گروه تروریستی داعش در افغانستان برای اهداف داخلی نیست بلکه برای اهدافی فراتر از کشور و ایجاد بحران در کشورهای منطقه صورت می‌گیرد.

ظاهر قدیر نماینده مردم ننگرهار در ولسی جرگه نیز با اشاره به یکی از درگیری‌های داعش در این ولایت گفته بود که شمار زیادی از تروریست‌های داعشی در محاصره طالبان قرار داشتند که طیارات امریکایی و نیروهای خاص طالبان را هدف قرار دادند و با شکستن محاصره در نقش منجی این تروریست‌ها ظاهر شدند.

با این حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که داعش برای ایجاد پایگاه خود در شمال افغانستان و پس از آن نفوذ به کشورهای آسیای مرکزی با چالش‌های جدی از جمله مخالفت مردم افغانستان و پذیرفته نشدن این گروه تروریستی توسط آنان و همچنین حضور طالبان مواجه است.

  1. ناصر کاظمی :

    انسانهای بی عقل وموزدورخدالعنت شان کنه حیوان صفت هستندهردوگروه

  2. Mohammad Farid :

    دشمنی شان زیاد وطالب زنده باد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار