افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تامین صلح در افغانستان مشروط با پایان اشغال خارجی ها است

عید نماد از صلح، آشتی و خوشی است و در این روز همه پیام صلح و آرامش می فرستند اما رهبر جدید طالبان با پیامی، تامین صلح در افغانستان را مشروط به فسخ هر گونه سند امنیتی با خارجی ها خوانده است.

 

شورای عالی صلح افغانستان در پاسخ به این پیام ملا اختر محمد منصور رهبر جدید طالبان می گوید که حال زمان این گونه بهانه گیری های طالبان به پایان رسیده است چون به باور این شورا بحث اشغال افغانستان نادرست است.

 

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین المللی شورای عالی صلح روز گذشته در این مورد چنین گفت:

 

“حضور نظامی ناتو پایان یافته است و همه به کشور های شان رفته اند در میدان جنگ و جبهات کدام عسکر خارجی وجود ندارد. و این یک چیزی مسلم است پس این را هر گاه بهانه قرار بدهند هم عمل و بهانه ناروا است.”

 

ملا اختر محمد منصور رهبر جدید طالبان به مناسبت عید قربان پیامی را به رسانه ها فرستاده است.

 

وی در این پیام در کنار اشاره به دیگر مسایل گفته است، اگر حکومت افغانستان می خواهد جنگ در این کشور پایان یابد و صلح تامین شود باید هر گونه سند امنیتی با خارجی ها را لغو کند.

 

در این پیام هم چنان گفته شده است که اگر افغانستان اشغال شده نباشد افغانها اختلافات درونی شان را می توانند از راه مصالحه و تفاهم حل کنند.

 

در بخش دیگر پیام ملا اختر محمد منصور رهبر طالبان گفته شده است که آنان در کنار فعالیت های دیگر در جهت تلاش های سیاسی نیز گامی های برداشته اند و مسوولیت مذاکرات با جوانب مختلف را دفتر سیاسی آنان به عهده دارد.

 

اما برخی اعضای ولسی جرگه در پاسخ به پیام عیدی و خواست ملا اختر محمد منصور می گویند که تحریک طالبان خود اشغال شده پاکستان است و اگر به افغانستان بیایند آنها نیز اشغالگر خوانده می شوند.

 

عبدالقادر ځاځی عضو کمیسیون امور بین المللی ولسی جرگه در این مورد گفت:

 

” سوال من از خود ملا اختر محمد منصور اینست که اگر شما می گوید که افغانستان اشغال است پس تحریک شما هم اشغال شده است، چون پاکستانی ها کی استند آنها هم افغان نیستند که شما را اشغال کرده پس اگر شما می خواهید که با تمویل و تجهیز نظامیان پاکستانی به افغانستان بیاید بالاخره به این معنی است که شما هم افغانستان را اشغال می کنید.”

 

این خواست رهبری جدید طالبان مسلح در حالی مطرح می گردد که دور دوم گفتگو های صلح با نشر خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین این گروه تا زمانی نامعلوم به تعویق افتاد.

 

آگاهان امور سیاسی بدین باور اند که با در نظر داشت اختلافات موجود در میان گروه طالبان بر سر رهبری جدید این گروه چنان به نظر نمی رسد که این گروه به زودی آماده آغاز دور دوم گفتگو های صلح با حکومت افغانستان شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار