افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تامین بودجه برای راه اندازی کارخانه سمنت جبل السراج ولایت پروان

وزیر معادن و پطرولیم گفت که یک صد میلیون افغانی از بودجه وزارت معادن و پطرولیم برای فعال سازی دوباره این کارخانه اختصاص داده شده است.

انجنیر داوودشاه صبا، وزیر معادن و پطرولیم اعلام کرده است که کارخانه سمنت جبل السراج در ولایت پروان دوباره فعال می شود.

داوودشاه صبا، وزیر معادن و پطرولیم می گوید که در جریان سفرش به پروان در باره سپردن قراردادن استخراج معادن کوچک با مقامات محلی این ولایت گفتگو کرده است

آقای صبا روز گذشته در سفر به ولایت پروان گفت که یک صد میلیون افغانی از بودجه وزارت معادن و پطرولیم برای فعال سازی دوباره این کارخانه اختصاص داده شده است.

سمنت جبل السراج و سمنت غوری در پلخمری از کارخانه های عمده تولید سمنت در کشور است اما در سال های اخیر به دلیل آنچه عدم توجه دولت خوانده شده، سطح تولیدات این کارخانه کاهش و یک کارخانه دیگر کاملا از کار بازماند.

بازسازی در افغانستان، کشورمان را به یکی از وارد کنندگان بزرگ سمنت در منطقه تبدیل کرده است. افغانستان در چند سال گذشته سالانه حدود شش میلیون تن سمنت مصرف می کرد که بیشتر آن از کشورهای همسایه مخصوصا پاکستان وارد کشور می شد.

سطح مصرف سمنت در کشور به اندازه ای است که کارخانه های تولید سمنت در شمال کشور حتی کفاف ولایات شمال را نمی کند.

کیفیت سمنت تولید شده در شمال کشور رضایت مردم را جلب کرده است اما با آنهم به عدم توجه دولت، در حال حاضر وضعیت تولید این کالا اسفناک خوانده شده است.

داوودشاه صبا می گوید که تا چند هفته دیگر، کارخانه سمنت جبل السراج به تولید آغاز خواهد کرد و به گفته او در این باره تصامیم مشخصی گرفته شده است.

او می گوید که با مقامات محلی و اعضای شورای ولایتی پروان در این باره صحبت کرده است و نظر تمام طرف ها را دریافت کرده است.

گفته شده که اگر این کارخانه به تولید آغاز کند علاوه بر اینکه به نیاز بازار به سمنت پاسخ گفته خواهد شد، برای ده ها نفر نیز زمینه کار فراهم می شود.

قراردادهای کوچک معادن

داوودشاه صبا، وزیر معادن و پطرولیم می گوید که در جریان سفرش به پروان در باره سپردن قراردادن استخراج معادن کوچک با مقامات محلی این ولایت گفتگو کرده است.

او گفت: “ولایت پروان از نگاه معادن یک ولایت غنی است و برای استخراج و عقد قرارداد، وزارت معادن در همکاری با سرمایه گذاران در پروان، تصمیم دارد که گام های عملی را در این راستا بردارد.”

صبا می گوید که استخراج برخی معادن کوچک به قرارداد سپرده خواهد شد که علاوه بر درآمد ملی زمنیه اشتغال برای ده ها نفر را فراهم می کند.

محمد عاصم عاصم، والی پروان از وزارت معادن خواست تا در قسمت استخراج معادن و ساخت فابریکه ها در این ولایت توجه کند .

آقای عاصم می گوید که اگر در این دو زمینه توجه شود، مشکلات اقتصادی و اشتغال زایی در پروان حل خواهد شد.

در ولایت پروان تا حالا موجودیت ۱۴ معدن تثبیت شده و فقط یک معدن کرومیت در ولسوالی کوه صافی از سوی شرکت هیوادوال استخراج می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار