افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

تازه ترین جزئیات از تلاش ها برای بیرون کشیدن اجساد قربانیان لغزش کوه در بغلان

با گذشت نزدیک به دو روز از حادثه زمین لرزه و لغزش قسمتی از یک کوه در ولسوالی برکه ولایت بغلان، مقام های محلی می گویند که احتمالاً تمامی گیرماندگان این رویداد طبیعی، تلف شده باشند.
باشندگان محل می گویند که 71 تن از باشندگان قریه موسوم به سای هزاره، زیر آوار منازلی که بر اثر لغزش کوه تخریب شده است، گیرمانده اند.
عزیز الرحمان قوماندان امنیه ولسوالی برکه بغلان می گوید که تاکنون دو جسد و چهار زخمی از زیر آوار بیرون کشیده شده اند.

او گفت که عملیات نجات به دلیل نداشتن امکانات لازم، سرعت لازم را ندارد و از سوی دیگر تخریب کامل منازل، نیز کارمندان تیم نجات با مشکل روبرو کرده است.
رئیس جمهور کرزی امروز (سه شنبه) دستور داد تا به آسیب دیدگان حادثه طبیعی در ولسوالی برکه بغلان رسیدگی عاجل صورت بگیرد.
به دنبال دستور رئیس جمهور کرزی، منشی عبدالمجید والی بغلان و محمد دائم کاکر رئیس کمیته ملی مبارزه با حوادث طبیعی از ولسوالی برکه دیدار کرده و با خانواده های قربانیان ابراز همدردی کرده اند.
آقای کارکر هنگام بازدید از محل رویداد گفت که برای هر قربانی 50 هزار افغانی و برای هر زخمی 25 هزار افغانی کمک صورت می گیرد.
او افزود که بازماندگان قربانیان حادثه اخیر در ولسوالی برکه، برای یک سال از کمک های غذایی کمیته ملی مبارزه با حوادث طبیعی بهره مند می شوند.

تلاش برای کمک رسانی
قوماندان امنیه ولسوالی برکه می گوید که برای سرعت عملیات نجات امکانات بیشتر درخواست شده اما تا هنوز این امکانات به محل رویداد نرسیده است.
به گفته عزیزالرحمان، نخستین محموله ای از کمک های اولیه از سوی بنیاد آغاز خان که شامل آب معدنی و خیمه می شود، به ولسوالی برکه رسیده و به آسیب دیدگان توزیع شده است.
در همین حال باشندگان محل از دولت خواسته اند تا تلاش ها برای بیرون کشیدن اجساد عزیز شان را شدت بخشد.
عبدالاحمد یک باشنده محل به خبرگزاری بخدی گفت: “ما از دولت می خواهیم که زمینه انتقال مردم قریه های اطراف کوه را در مکان امن مساعد کند، زیرا ممکن است چنین حوادثی در آینده نیز تکرار شود.”

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار