- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

تازه ترین ارقام رویداد اخیر در کابل / حدود 466 تن کشته و زخمی

 

 

تازه ترین ارقام که از سوی وزارت داخله افغانستان طی خبرنامه های جدا گانه منتشر شده است در سه رویداد اخیر در کابل حدود 466 تن کشته و زخمی شده اند.

 

شاه شهید، افشار و قصبه ساحاتی اند که از سوی مخالفان مسلح دولت آماج حملات انتحاری، انفجاری و گروهی قرار گرفتند.

 

فریدون عبیدی رییس تحقیقات جنایی قوماندانی امنیه کابل گفت که نهاد های کشفی و استخباراتی کشور سخت می کوشند تا دریابند در عقب این همه حملات کی ها قرار دارند.

 

” فعلاً وقت است که بگویم مشخص کدام گروه در این حملات دست داشته اند اما قبلاً دشمن های صلح و ثبات کشور به هر نامی مسوولیت گرفته اند ولی تحقیقات نهاد کشفی و استخباراتی در جریان است تا دقیقاً پای فعالین اصلی این حملات را که طرح ریزی کردند، پیدا شود.”

 

شام روز جمعه یک حمله کننده انتحاری که لباس پولیس ملی را به تن داشت مواد انفجاری همراه اش را زمانیکه افسران و محصلان اکادمی پولیس می خواستند داخل محوطه این اکادمی شوند در برابر در ورودی آن منفجر ساخت.

 

در خبرنامه که از سوی وزارت داخله منشتر شده آمده است که در این رویداد بیش از چهل تن کشته و زخمی شده است.

 

حدود سه ساعت پس از این حمله، در یک رویداد دیگر یک حمله کننده انتحاری موتر مملو از مواد انفجاری را در برابر قرار گاه نیروهای ناتو در منطقه قصبه شهر کابل منفجر ساخت و دو تن از مهاجمان نیز بر این قرارگاه حمله کردند.

 

ناتو با پخش خبرنامه یی گفته است که در این حادثه یک عضو خدمات ماموریت حمایت قاطع و هشت قرار دادی غیر نظامی ناتو کشته است.

 

اما رویداد بزرگتر از این دو حمله، در ساحه شاه شهید شهر کابل ساعت یک شب هنگامی که مردم در خواب شیرین بودند به وقوع پیوست و شماری از افراد را به خواب ابدی فروبرد.

 

مقامات حکومتی گفته اند که در این رویداد 16 غیر نظامی کشته و حدود 400 تن دیگر زخمی شدند.

 

مسوولیت حمله بالای اکادمی پولیس و قصه را طالبان پذیرفتند، اما مسوولیت حادثه بی پیشینه شاه شهید را تاکنون فرد و یا گروهی به عهده نگرفته است.

 

در این میان مرزا محمد یارمند یک آگاه امنیتی می گوید که مخالفان مسلح بخاطر پنهان کاری اختلافات درونی و نشان دادن توانایی شان دست به انجام چنین حملات زده اند.

 

” پندار ها قسمی بود که بعد از آنکه خبر مرگ ملا محمد عمر نشر شد و فکر می شد که چند دسته گی در صفوف طالبان رخ می دهد و جنگ در افغانستان فروکش می شود. پاکستان بخاطریکه این مورال را حفظ کرده باشد و اینطور وانمود کرده باشد به طالبان، به دولت افغانستان که آنها در عدم طالب و یا ملا محمد عمر چی که ده ملا محمد عمر هم بمیرد این توانمندی را دارم که چنین وضعیت را در افغانستان دوام بدهم.”

 

عده دیگر آگاهان امنیتی و مردم عام انتقاد دارند که حکومت همواره با تقبیح نمودن چنین حملات اکتفاء کرده و به گفته آنها تنها محکوم کردن این حوادث درد کسانی را که عزیزان شانرا از دست داده اند دوا نمی کند و باید بخاطر جلوگیری آن اقدامات لازم صورت گیرد.

 

به باور آنان در بیشتر حملات انتحاری، گروهی و انفجاری حلقات از داخل حکومت دست دارند و تلاش می کنند با انجام چنین حملات گفتگو های صلح را سپوتاژ کنند.