افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

تاریخ سیاه سی سال گذشته تکرار می شود!

درحالی که جنگ نیابتی هندوستان و پاکستان در افغانستان به اثبات رسیده است و پس از اعترافات صریح پرویز مشرف رییس جمهور پیشین پاکستان درخصوص چینش سنگ بنای سیاست اسلام اباد نسبت به کابل براساس نقش و جایگاه دهلی نو؛ جنگ های نیابتی دیگری جریان دارد.

 

رقابت، دشمنی دیرینه و سو گیری های مخالف و متضاد امریکا روسیه و امریکا ایران در همه جهات و به خصوص در مورد مسایل منطقه استراتژیک خاورمیانه برکسی پوشیده نیست. این رقابت و تضاد پیامدهایی برای کشورهای تحت سلطه یا میزبان آنها در پی دارد که…

 

که مسبب پرداخت هزینه های گزاف از نیروی انسانی گرفته تا منابع ملی و امنیتی خواهد شد. یک نمونه از قربانگاه خاک افغانستان در این خصوص همین مساله رشد و پرورش گروهک تروریستی داعش موسوم به دولت اسلامی عراق تا شام است که از مرزهای ما ترانزیت می شود.

 

طبل توخالی و حباب گونه داعش که پس از انزوا و سوختن مهره های طالبان و القاعده در افغانستان و در قلب اسیا به صدا درامد؛ به تحرکات کاملا مشکوک و مرموزی دست یازیده است که پیش از این سابقه نداشته و بعد از این نیز نخواهد داشت.

 

بر اساس گزارشات واصله تنی چند از سناتورهای امریکایی، انگلیسی، ترکی و استخبارات افغانستان و پاکستان درخصوص ترانزیت داعش از خاک کشورمان به مرزهای آسیای میانه و تهدیدات زیرپوستی ایران و روسیه برای تحت فشار گذاشتن مسکو و تهران برای منافع واشنگتن به توافق رسیده اند.

 

مساله جدایی طلبان اوکراین، مساله پرونده هسته ای ایران که هنوز هم در شورای امنیت مفتوح است، مساله اصطکاک های سیاسی و اقتصادی و مذهبی مسکو واشنگتن و تهران واشنگتن و بسیاری مسایل دیگر درخصوص منابع منطقه و جهت دهی کشورهای دیگر از لبنان تا سوریه و از افغانستان تا عراق مصداقی بر این مدعا است.

 

تهدید مرزهای روسیه و ایران از خاک افغانستان که تماما در سی سال گذشته گلوگاه ناامنی ها و نابسامانی ها و بی ثباتی های منطقه ای و نیز قربانگاه رقابت و تاخت و تاز قدرت های غربی و شرقی بوده است تکرار تاریخ سیاه گذشته خواهد بود و بس.

 

همین کنار آمدن مسالمت آمیز و بزرگنمایی بیش از حد توافقات حاصله کابل اسلام آباد در مرز دیورند و در خصوص طالبان نیز هاله ای از غفلت درخصوص مرزهای پر رفت و آمد مناطق جنوب شرقی (بدون کوچکترین درگیری با پشتون های نقاط مرزی) و ورود هزاران هزار غیر افغانستانی و نیز جابجایی در مناطق شمالی و غربی (بدون کوچکترین ممانعت) دارد.

 

اگر روسیه و ایران با هشیاری بخواهند درگیری های احتمالی با تندروهای داعش را در داخل مرزهای افغانستان نگه دارند و در واقع در خاک کشور ما به جنگ با امریکا بپردازند؛ افغانستان از یکسو قربانگاه قدرت های رقیب و از سوی دیگر قتلگاه مردم بی دفاع خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار