افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تاریخ آغاز کار عملی پروژه تاپی هنوز تعین نشده است

سخنگوی وزارت معادن و پترولیم افغانستان محی الدین نوری گفت که تاریخ آغاز کار عملی این پروژه هنوز تعین نشده است. به گفته آقای نوری، آغاز کار پایپلاین تاپی خواسته افغانستان هم می باشد و در سه جلسه قبلی که در عشق آباد، کابل و اسلام آباد صورت گرفت روی همین موضوع بحث شد.

 

حکومت افغانستان می گوید: کار برای آغاز فعالیت پروژه تاپی تا هنوز ادامه دارد و طرفها در مورد بعضی مسایل مربوط به این پروژه به توافق نهایی نرسیده اند.

 

اما صدر اعظم پاکستان نواز شریف دیروز در یک اجلاس تجار کشورش گفت: ترکمنستان کار پروژه تاپی را عملاً تا پایان سال جاری آغاز می کند.

 

نواز شریف افزود که او خودش برای اشتراک در مراسم افتتاح کار این پروژه که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند می رساند، در ماه دسمبر به ترکمنستان خواهد رفت.

 

اما سخنگوی وزارت معادن و پترولیم افغانستان محی الدین نوری گفت که تاریخ آغاز کار عملی این پروژه هنوز تعین نشده است.

 

به گفته آقای نوری، آغاز کار پایپلاین تاپی خواسته افغانستان هم می باشد و در سه جلسه قبلی که در عشق آباد، کابل و اسلام آباد صورت گرفت روی همین موضوع بحث شد.

 

او افزود:

 

“هم اکنون مذاکرات روی همین موضوع ادامه دارد که چه وقت کار ساختمان این پایپلاین عملاً آغاز شود . نماینده گان چهار کشور در جلسات مختلف خوددر مورد این موضوعات صحبت کرده و تاکید نموده اند که کار اجرایی این پروژه هر چه زودتر آغاز شود.”

 

کشورهای عضو تاپی ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان در اجلاس اخیر خود در عشق آباد رهبری کنسورسیوم پروژه تاپی را به شرکت ترکمن گاز دادند.

 

به گفته آقای نوری، در این کنسورسیوم در مورد اسهام این کشورها در پروژه تاپی بحث ها هنوز ادامه دارد:

 

“بعد از آنکه رهبری کنسورسیوم به شرکت ترکمن گاز یا شرکت دولتی گاز ترکمنستان داده شد ما از آن استقبال کرده و از این تصمیم حمایت کردیم و حالا در این مورد بحث می شود که سهام این پروژه پیش از پیش تعین شود و همه بدانند که کدام کشور و یا شرکت به چه اندازه سهم در این کنسورسیوم دارد.”

 

طویل ترین بخش پایپلاین گاز تاپی از خاک افغانستان می گذرد و برای ساختمان این پایپلاین تنها در افغانستان برای بیش از 50 هزار نفر کار پیدا می شود و در صورت فعال شدن این پایپلاین افغانستان سالانه صدها میلیون دالر از درک تکس ترانزیت بدست می آورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار