افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

تاراج‌ معادن افغانستان

داؤودشاه صبا، وزیر معادن و پترولیم می‌گوید که معادن افغانستان در حال تاراج‌اند و این‌که اکنون در چندین بخش کشور معادن به گونۀ غیرقانونی استخراج می‌شوند.

 

آقای صباح می‌گوید: «کدام ارزیابی دربارۀ شمار معادنی که به گونۀ غیرقانونی استخراج می‌شود وجود ندارد. مردم می‌گویند که شماری از معادن در حال تاراج و به گونه غیرقانونی استخراج می‌شوند.»

 

در همین حال، یک مقام ارشد امنیتی به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت که یک فرمانده پولیس محلی در شمال افغانستان یک معدن بزرگ لاژورد را اداره می‌کند و آن را به گونۀ غیرقانونی به کابل و سپس به پاکستان قاچاق می‌کند.

 

این فرمانده افزود که ۴۴۰ هزار دالر امریکایی ماهانه به طالبان می‌پردازد تا در کارهایش مداخله نکند.

 

جنرال قسیم جنگل باغ، فرمانده پولیس کندز، در این باره گفت: «کسی که بخواهد همچو سنگ‌های قیمت بهای افغانستان را انتقال دهد، به هر کشوری که باشد، ما آن را نمی گزاریم این قاچاق است. و نفرش را بازداشت می‌کنیم.»

 

هر چند بخشی مهمی از سنگ‌های گران‌بها به پشاور، دبی و شهرهای هند قاچاق می‌شوند، اما بخش اندک آن به جواهرسازان کابل نیز می‌رسد.

 

نصرت‌الله جواهر ساز گفت: «در این بخش ما در صادرات مشکل داریم. ما نمی توانیم از این جا محصولات خود را صادر کنیم. در صورتی که صادر شود بسیار به مشکل صادر می‌شود.»

 

گفته می‌شود که هر کیوگرام سنگ لاجورد افغانستان ازچهار تا دو هزار دالرامریکایی ارزش دارد.

 

آگاهان به این باور استند که ارزش معادن افغانستان به چند تریلیون دالرمی‌رسد و اگر به گونۀ قانونی استخراج شود اقتصاد کشور به گونۀ قابل توجهی بهبود خواهد یافت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار