افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

تاخیر در روند توزیع تذکره های الکترونیکی

رییس دفتر تکنالوژی معلوماتی ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلامیۀ اخیر ریاست جمهوری را در مورد توزیع امتحانی تذکره های الکترونیکی، مغشوش کننده اذهان عامه خوانده و گفته است در حال حاضر که چندین مشکل عمده تخنیکی موجود اند، توزیع این تذکره ها به جای فایده نقص خواهد کرد.

 

اسرار احمد کریمزی رییس بخش تکنالوژی معلوماتی ارگ که از سوی رییس جمهور برای بررسی مشکلات تخنیکی تذکره های الکترونیکی گماشته شده است گفت: توزیع این تذکره ها در روز استقلال با مشکلاتی به همراه است:

 

“رییس صاحب جمهور رهنمایی کرده است که از روز استقلال تنها به حیث روز استرداد استقلال تجلیل شود و آغاز توزیع تذکره های الکترونیکی در این روز صورت نگیرد. در یک وقت مناسب دیگر زمانیکه مشکلات حل گردند و ما آماده باشیم، توزیع این تذکره ها آغاز خواهد شد.”

 

در اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری افغانستان بدون آنکه در مورد زمان دقیق توزیع رسمی تذکره های الکترونیکی چیزی گفته شود، آمده است که رییس جمهور غنی آغاز دورهء امتحانی توزیع تذکره های الکترونیکی را فرصت خوب برای تشخیص مشکلات در این زمینه خوانده تأکید کرده است که این پروسه آغاز گردد.

 

در همین اعلامیه همچنان گفته شده است که در مورد زمان آغاز دورۀ توزیع امتحانی این تذکره ها در بارۀ 28 اسد یعنی روز استرداد استقلال افغانستان صحبت شده ولی بعداً گفته شد که در این روز تمرکز بیشتر بالای تأمین امنیت و ستایش از نیروهای دفاعی افغان خواهد بود.

 

اسرار احمد کریمزی رییس بخش تکنالوژی معلوماتی ارگ می گوید: نمی داد چرا چنین اعلامیۀ مغشوش کننده منتشر شده است.

 

بر اساس گزارش ها، ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی می خواهد توزیع این تذکره ها به تاریخ 28م اسد آغاز گردد، ولی در این مورد آگاهان تخنیکی می گویند: این تذکره ها باید زمانی توزیع شوند که همه مشکلات موجود در این رابطه، حل شده باشند.

 

کریمزی در مورد شماری از این مشکلات می گوید:

 

“اطلاعات یا دیتای که حفاظت می شود هیچ نوع انکریپشن ندارد و این منبع نگرانی است که ما چنین مساله مهم حیاتی برای کشور را در دیتابیسی می گنجانیم که این سیستم را ندارد. دیگر روز کسی به ساده گی می تواند در آن تغییرات وارد کند یا کاملاً آنرا از بین ببرد.”

 

کریمزی افزود، مشکل دیگر این است که قرار است حکومت در تمام ولسوالی ها، مراکز ثبت نام را ایجاد نماید و این معلومات سپس از طریق انترنت به دیتابیس یا مرکز معلومات ارسال گردد، ولی به گفته وی، در تمام ولسوالی ها حتی انترنیت 2G هم موجود نیست.

 

یک موضوع حساس دیگر در تذکره های الکترونیکی این است که کلمۀ افغان به حیث ملیت ذکر نشده است.

 

شماری از فعالین مدنی می گویند: اگر ارگ کلمۀ دیگری به جز از افغان را در تذکره های الکترونیکی بگنجاند آنها راهپیمایی هایی را به راه خواهند انداخت.

 

اسرار احمد کریمزی در این مورد می گوید: قبل از مشکلات سیاسی چندین مشکل تخنیکی موجود اند که باید حل گردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار