افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

تاجکستان غاصب صدها جریب از زمین های افغانستان

تاجکستان

تاجک ها بسیاری از زمین‌ها را در کنار دریای آمو غصب کرده اند و ادعای مالکیت می‌کنند.

مقام‌های محلی تخار گفتند که صدها جریب زمین در بخش‌های مرزی افغانستان از سوی تاجکستان غصب شد است.

ریاست سرحدات اقوام و قبایل ولایت تخار در این باره گفت که تاجک ها بسیاری از زمین‌ها را در کنار دریای آمو غصب کرده اند و ادعای مالکیت می‌کنند.

جان محمدنبی زاده، رئیس سرحدات، اقوام و قبایل ولایت تخار گفت: “اهالی ولسوالی ها و قریه های سرحدی تخار در منطقه ها و ساحاتی که به خاطر چرانیدن گوسفند و یا آوردن چوب و هیزم می روند، به ضرب گلوله ی مرزبانان تاجکستان کشته و یا زخمی می شوند که آن ها در خاک خود شان در حقیقت پا می گذارند اما تجیکستان ادعای ملکیت و مالکیت آن خاک را دارد.”

وی افزود که از یک سو غصب زمین‌ها از سوی تاجک ها و از سوی دیگر ویران شدن زمین‌ها کشاورزی به علت نبود تحکیمات در دریا آمو بر مشکلات آنان افزوده است.

وی اظهار داشت: “بر اثر شستشوی زمین های افغانستان توسط آمو دریا، دریا به طرف افغانستان آمده و موازی بسیار زیادی از زمین های زراعتی و باغ ها در قریه جات مناطق مرزی ما به خاک تاجکستان وصل شده است.”

درهمین حال، انجینرسالم اکبر رئیس حوزه‌ی دریای تالقان گفت که آنان درنظردارند تا برای جلوگیری از ویران شدن زمین‌های کشاورزی در دریای آمو دیوارهای استنادی بسازند.

وی گفت: “کار این استحکامات به دلیل نبود امنیت متوقف شده. ما منتظر بهبود امنیت استیم. با بهبود امنیت ما کار را در آن جا دوباره آغاز می کنیم.”

تاجیكستان باولسوالی‌های چاه آب، درقد، ينگي قلعه، و دشت قلعه‌ی ولایت تخار مرز مشترک دارد و همواره نبود پروژه‌های تحکیماتی در دریای آموسبب شده است تا قاچاقبران مواد مخدرنیز ازخط قرمز افغانستان عبور کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار