افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

تاثیری که رفته رفته رنگ می بازد

تمامی تغییرات شیب دار یا با شتاب در لایه های سیاست و اقتصاد شاید پیش از انکه متوجه مردم ملکی افغانستان ساکن در مرکز تا ولسوالی های مرزی شود، متوجه مهاجران و عودت کنندگانی می شود که در بسیاری کشورها با آنان نه بنابر انسانیت که بنابر سیاست خارجی رفتار می شود.

 

 

فرافکنی و نسبت دادن مشکلات موجود به نیروهای خارج از مرزها و مسایلی جدا از اراده ملی نه تنها تاکنون هیچ معضلی را در حوزه های مختلف اقتصادی و سیاسی و اجتماعی حل نکرده است که جوابگوی هیچ یک از انتظارات و مطالبات برحق مردم ملکی نیز نمی باشد.

 

نظر به مشکلاتی که خواه ناخواه در خصوص پناهجویان و مهاجران و اتباع افغانستانی مقیم در کشورهای همسایه و منطقه اعم از پاکستان، ایران، روسیه، ترکیه و عربستان تا کشورهای اروپایی و امریکایی وجود دارد یگانه راه حل ارتقای بسترهای پذیرش شهروندان این سرزمین است و بس.

 

گرچه انتقادات و ابراز نارضایتی های بجا و بیجا از همسایگان و تمامی میزبانان میلیون ها افغانستانی در کشورهایشان راهکار دایمی و قاطع نبوده است اما تاکنون اندک تاثیر خود را بر این جریان عودت کنندگان و پناهندگان گذاشته است؛ تاثیری که رفته رفته رنگ می بازد.

 

تغییر شرایط موجود در افغانستان برای باشندگان کنونی و نیز عودت اجباری یا اختیاری و داوطلبانه اتباع مقیم در خارج از مرزها به اصطلاح نیل به وضعیت مطلوب مسوولیتی است که تنها و تنها متوجه وزارت مهاجرین و عودت کنندگان و وزارت امور خارجه و البته ارگ نشینان است.

 

کمبود سوخت مصرفی در زمستان، بیکاری، ناامنی، هزینه های گزاف و رسوم ناپسند ازدواج های پر طمطراق تنها بخشی از مطالبات و انتظارات برحق و بجایی است که حکومت در تمام رده های خرد و کلان خود موظف به مرتفع کردن آنان برای تک تک افغانستانی ها است.

 

اگر سوء رفتاری نسبت به مهاجرین افغانستانی مقیم در ایران و عربستان و پاکستان و استرالیا و ترکیه صورت می گیرد، اگر اتباع از اینجا رانده و از آنجا مانده افغانستانی غرق شدن در آبهای اقیانوس آرام را به زندگی در کابل ترجیح می دهند و اگر طرح های ساماندهی عودت کنندگان چندان که باید و شاید موفق نیست مسوولیت متوجه وزارت مهاجرین و شخص اشرف غنی و عبدالله است.

 

تمامی تغییرات شیب دار یا با شتاب در لایه های سیاست و اقتصاد شاید بیش از پیش از انکه متوجه مردم ملکی افغانستان ساکن در ولایات مرکزی تا ولسوالی های مرزی شود متوجه مهاجران و عودت کنندگانی می شود که در بسیاری کشورها با آنان نه بنابر انسانیت که بنابر سیاست خارجی رفتار می شود.

 

با اذعان به این تفاسیر نمی توان از کشورهای آسیایی و اروپایی و امریکایی انتظار داشت که تا ابدالدهر ملاحظه نابسامانی های متاثر از بی کفایتی مسوولان افغانستانی را نمایند. چه اگر عزم جزم افغانستانی برای احیای عزت افغانستانی باشد با هیچ شهروند و بتعه آن در هیچ کجای دنیا رفتار ناشایست نمی شود….والسلام.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار