افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

رئیس جمهور از وقوع زلزله بغلان متأثر شد…

محترم حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان از تلفات جانی و خسارات مالی ناشی از زلزله امروز در ولایت بغلان متاثر گردید و به ریاست عمومی اداره امور، ریاست ضد حوادث و مسئولین ولایت بغلان هدایت داد تا کمک های عاجل را برای آسیب دیدگان برسانند.

احتمال تلف شدن تمامی گیرماندگان ناشی از لغزش کوه در بغلان

مقام های محلی در ولایت بغلان می گویند که به دنبال زمین لرزه امروز (دوشنبه 22 جوزا) و لغزش کوه، دو نفر کشته و 18 تن دیگر نیز زخمی شدند.
به گفته این مقام ها، حوالی ساعت 11:00 پیش از چاشت، زمین لرزه ای نسبتاً قدرتمند بخش هایی از ولسوالی برکه ولایت بغلان را به شدت تکان داد.
به  گفته مقام های محلی، به دنبال لغزش قسمتی از یک کوه در این ولسوالی، 22 خانه تخریب شده و ده ها تن از ساکنان آن زیر آوار گیر مانده اند.

محمد نصیر کهزاد رئیس مبارزه با حوادث طبیعی بغلان می گوید که تا کنون (20:30 دوشنبه 22 جوزا) دو جسد و 4 زخمی از زیر آوار بیرون آورده شده و تلاش ها برای نجات سایر گیرماندگان ادامه دارد.
این در حالیست که به گفته مقام های محلی، به دلیل نبود امکانات لازم، برنامه تلاش برای نجات گیرماندگان سرعت لازم را ندارد و کارمندان تیم نجات را با چالش مواجه کرده است.
احتمال تلف شدن گیرماندگان
بسم الله مهدی زاده مدیراجرایی وسرپرست ولسوالی برکه ولایت بغلان به خبرگزاری بخدی گفت: “بر اثر وقوع زمین لرزه درقریه موسوم به هزاره از مربوطات ولسوالی برکه، بیست خانه مسکونی کاملا زیر کوه شده است.”
آقای مهدی زاده با اظهار نگرانی از سرنوشت ساکنان این خانه ها گفت که احتمال دارد تمامی ساکنان این قریه، جان باخته باشند.

به گفته او یکی از باشندگان محل به نام ملا جان محمد در تماس تلفنی به مسوولان ولسوالی گفته است که تنها یک خانم ازاین زمین لرزه جان سالم به در برده و دیگران زیر سنگ و خاک، گیر مانده اند.
این باشنده محل، از وقوع یک فاجعه انسانی در این منطقه خبر داده است.
سرپرست ولسوالی برکه افزود که تیم های امداد رسانی و ماموران پولیس برای نجات گیرماندگان به قریه هزاره رفته اند اما تاکنون رقم دقیقی از تلفات انسانی در دست نیست.
پیش از این نیز برخی از مناطق ولایت بغلان بر اثر سرازیر شدن سیلاب کشته و زخمی شدند.
به گفته برخی از باشندگان ولایت بغلان کمک های ادارات دولتی در موارد مشابه با تاخیر زیاد به آسیب دیدگان رسیده است.

 

 

 

 

 

 

 

افغان پیپر- بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار