افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

تأکید رئیس‌جمهور غنی بر کمک‌رسانی به بیجاشده‌گان

بیجا

 

نشست کمیتۀ دولت در امور اضطرار به ریاست محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، پیرامون رسیدگی به مشکلات بیجاشده‌گان داخلی ولایات آسیب‌پذیر بحث کرد.

 

این نشست که بعد از ظهر روز گذشته در ارگ دایر گردید، ابتدا سیدحسین عالمی بلخی وزیرامور مهاجرین و عضو کمیتۀ اضطرار گزارش مفصل را در خصوص بیجاشده‌گان داخلی ولایات، کندز، بغلان، بدخشان، سمنگان، هلمند، ارزگان و فراه  به‌جلسه ارائه کرد.

 

او گفت که تیم‌های کمکی به‌منظور ثبت آمار دقیق بیجاشده‌گان در ولایت یادشده فعالیت می‌نمایند و در هر ولایت به بیجاشده‌گان بسته‌های کمکی شامل خیمه، پتو و ترپال و همچنان مواد غذایی گرم و پول نقد توزیع می‌گردد.

 

نصیراحمد درانی وزیر انکشاف دهات، گزارش مکمل را از آمادگی‌های این وزارت جهت کمک به‌بیجاشده‌گان ارائه کرده، گفت که دراین خصوص امکانات بشری و تخنیکی فراهم گردیده‌است.

 

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، نیز از رسیدگی به‌بیجاشده‌گان داخلی یاد نموده، گفت که خدمات‌رسانی در عرصۀ صحی به‌بیجاشده‌گان صورت گرفته و شفاخانۀ دولتی کندز نیز فعال می‌باشد. او افزود که شماری از داکتران کابل و برخی ولایات جهت کمک‌رسانی عاجل به نیازمندان به این ولایت اعزام گردیده‌اند.

 

اسدالله ضمیر وزیر زراعت و آبیاری گفت، تیم‌های این وزارت در ولایات فعال می‌باشند و تلاش صورت می‌گیرد، تا مکان‌های مناسب برای مارکت‌های مواد غذایی در نزدیک‌ترین موقعیت به‌بیجاشده‌گان بررسی گردد.

 

دلبر نظری وزیر امور زنان گفت، مشکلات زنان بیجاشده زیاد است و باید در ترکیب تیم‌های کمک‌رسانی در ولایات، روسای امور زنان ولایات نیز شامل گردند، تا در توزیع کمک‌ها همکاری و نظارت نمایند.

 

عبدالله حبیب‌زی سرپرست شاروالی کابل دراین خصوص گفت، در راستای محل بودوباش بیجاشده‌گان اقدامات صورت گرفته و تانکرهای سیار آب برای توزیع به خانواده‌های بیجاشده نیز آماده شده‌است. او افزود که ثبت بیجاشده‌گان به‌گونۀ دقیق آن نهایت مهم می‌باشد، تا کمک‌ها به‌صورت درست آن مدیریت گردد.

 

داکتر کمال سادات معین امور جوانان گفت، نمایندگی‌های این معینیت در تمام ولایات با تیم‌های رضاکار هماهنگی نموده، و گروه‌های رضاکارجوان آماده هستند، تا در هرگونه شرایط مسوولین را در کمک‌رسانی به‌بیجاشده‌گان همکاری کنند.

 

فوزیه احسانی معین اداری وزارت ترانسپورت، از اتخاذ تدابیر جهت انتقال خانواده‌های بیجاشده به محل‌های مناسب خبر داده گفت، آمادگی‌های لازم دراین زمینه گرفته شده‌است.

 

محمد اسلم سیاس معین و سرپرست ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی گفت که هماهنگی با موسسات همکار صورت گرفته و این نهادها آماده‌اند، تا به خانواده‌های بیجاشده همکاری و کمک‌های همه‌جانبه نمایند.

 

سکرتر جنرال سره‌میاشت، گزارش مفصل را در خصوص اجراات کمیته‌های ولایتی این نهاد ارائه کرده، گفت که ادارۀ سره میاشت تمام اقدامات را در مطابقت با گزارش یافته‌های کمیته‌های ولایتی روی‌دست گرفته‌است.

 

در این جلسه یک تن به نمایندگی از نهادهای بین‌المللی همکار UNHCR,UNOCHA,WFPصحبت نموده از همکاری این نهادها در خصوص جابجای بیجاشده‌گان اطمینان داد. او گفت: خلاها دراین زمینه وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم درهمکاری با ادارات دولتی کمک‌های به‌موقع را در بخش‌های تهیۀ سرپناه و مواد خوراکی به بیجاشده‌گان ارائه نماییم.

 

رئیس‌جمهور کشور پس از استماع گزارش‌ها و صحبت‌های اشتراک کننده‌گان گفت: ضمن اینکه به بیجاشده‌گان ولایات یادشده کمک صورت می‌گیرد، به بیجاشده‌گان ولایات فاریاب و سرپل نیز توجه همه‌جانبه شود.

 

رئیس‌جمهور غنی به وزارت‌های زراعت و مالداری و انکشاف دهات و همچنان به ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی دستور داد، که در رابطه به مواد غذایی سروی نموده و نرخ واحد را تثبیت نمایند، تا از این طریق انسجام میان سکتور خصوصی و بازار نیز ایجاد گردد.

 

او افزود که باید یک مرکز سوق و اداره در بخش ملکی در کابل ایجاد گردد، تا عندالموقع کمک‌رسانی برای مردم در هماهنگی کامل و به‌گونۀ دقیق آن صورت گیرد. رئیس‌جمهور گفت یک فورم استندرد در ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی ترتیب شود، تا پس از وقوع رویدادهای طبیعی و غیر طبیعی، معلومات به‌صورت اساسی درج و جمع‌آوری گردد.

 

رئیس‌جمهور تأکید ورزید که بسته‌های کمکی باید استندرد و یکسان باشد و به اقشار آسیب‌پذیر در نظرگرفته شود. او گفت، ضرور است که تصویر و آمار دقیق از بیجاشده‌گان داخلی داشته‌باشیم و موقعیت نهادهای فعال در این راستا برای همه واضح باشد.

 

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد که پس از برقراری ثبات در ولایت‌های صدمه‌دیده، برنامه‌های انکشافی نیز تطبیق خواهد شد، که با تطبیق آنها برای صدها تن زمینه‌های کار ایجاد می‌گردد.

 

محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور، گفت که ضرور است تا سروی دقیق از بیجاشده‌گان صورت گیرد، و باید روند ثبت دقیق بیجاشده‌گان هرچه عاجل آغاز گردد. او تأکید ورزید که تمام ارگان‌های دولتی باید به زودی منابع بشری و تخنیکی که در این زمینه به دسترس دارند، گزارش آنرا به کمیته شریک سازند.

 

در اخیر فیصله گردید تا روند جلسات کمیتۀ متذکره به‌طور منظم و منجسم به‌منظور تسریع روند کمک‌رسانی به‌موقع برای بیجاشده‌گان داخلی، الی فراهم‌شدن زمینۀ برگشت آنان، تداوم یابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار